100 bin öğretmen ataması ne zaman olacak? 2023 Öğretmen ataması olacak mı?

Son günlerde Öğretmenlerin gündeminde yer alarak talep edilen 100 bin öğretmen ataması ile ilgili açıklama Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapıldı. Bakan Özer’in Son 20 yılda 750 bin öğretmen atandı. Her yıl öğretmen ataması oldu. MEB çalışmalarını yapar.” tabirleri akabinde öğrenmen adayları 2023 Öğretmen atamasının ne vakit yapılacağını yönelik araştırmalarına sıkılaştırdı. Pekala ,Öğretmen ataması ne vakit olacak? 2023 Öğretmen ataması olacak mı? Öğretmen ataması müracaat kaideleri neler? Ayrıntılar haberimizde…

ÖĞRETMEN ATAMAI OLACAK MI?

Öğretmenlerin gündeminde yaklaşık 10 ay atama bekletilen Öğretmen atamalarıyer alıyor. Talep edilen 100 bin öğretmen ataması ile ilgili Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yılda 750 bin öğretmen atandı. Her yıl öğretmen ataması oldu. MEB çalışmalarını yapar. Gerekli istişareler yapılır alım yapılacağı vakit kamuoyuyla paylaşılır” açıklamasında bulundu.

ÖĞRETMEN ATAMASI MÜRACAAT KOŞULLARI NELER?

2023 yılı öğretmen atama takvimi şimdi yayınlanmadı lakin bir evvelki yıl öğretmen ataması müracaat kuralları şu haldeydi:

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci unsurunda belirtilen genel koşulları taşımak,
 • Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma kaidesi aranmayacaktır.),
 • Mezun olunan yükseköğretim programı, öğretmenliğe atanacakların tespitine ait Talim ve Terbiye Şurası Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Heyet Kararına nazaran atama yapılacak alana uygun olmak,.
 • Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların gereksinimi karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini muvaffakiyetle tamamlamış olmak,.
 • Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Şurası Başkanlığınca yüksek tahsillerinin ve/veya pedagojik formasyon dokümanlarının yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına yahut programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,.
 • 2021 yılında yapılan Kamu İşçi Seçme İmtihanında atanacağı alan için puan çeşitleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) prestijiyle 50 ve üzerinde puan almış olmak,
 • Devlet memurluğundan yahut öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,
 • Bakanlığa 657 sayılı Kanunun 4/B hususu kapsamında kontratlı öğretmen olarak atanan; lakin ataması iptal edilenler ile kontratlı öğretmen olarak çalışmakta iken kontratları feshedilenler bakımından, müracaat tarihinin son günü prestijiyle bir yıl bekleme mühletini tamamlamış olmak,
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/B hususu kapsamında kontratlı öğretmen olarak misyon yapmakta iken kontratı feshedilenler bakımından, Kontratlı İşçi Çalıştırılmasına Ait Temellerin ek 1 inci unsurunda sayılan
 • istisnalar hariç olmak üzere fesih tarihinden itibaren bir yıl bekleme müddetini tamamlamış olmak,.
 • Halen Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda yahut rastgele bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Kanunun 4/B hususu kapsamında kontratlı öğretmen olarak çalışmıyor olmak, koşulları aranacaktır.

ÖĞRETMEN ATAMASI NE VAKİT OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer gündemde bir müddettir konuşulan kamuya 100 bin Öğretmen atamasına yönelik değerli açıklamalarda bulundu. Bakan İhtimam bahse ait açıklaması şu biçimde: “Şu anda yeni atamalarla ilgili yeni bir kıymetlendirmemiz, talebimiz yok.” savının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Sayın Bakanımızın bu türlü bir tabiri olmamıştır. Öğretmen atamasına ait çalışmalar tamamlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu. Buna nazaran; 2023 yılında öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama yapılacak olan çalışmaların akabinde duyurulacak Geçimiz yıl öğretmen atamaları Şubat ayı içerisinde gerçekleşmişti. Bu yılda Öğretmen atamalarının Şubat ayı içerisinde yapılması bekleniliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir