11 ilde eş zamanlı temel atma töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maraş’ta ‘Pazarcık Zelzelesi Sonrası 17 bin 902 Afet ve Köy Konutu Birinci Temel Atma Merasimi’ne katıldı. Erdoğan merasimde yaptığı konuşmada, “Sadece Maraş’ta can kaybı 12 bin 307’yi buldu. Yıkılanları daha uygunuyla yine yaparak geride bırakacağız” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– “6 Şubat sarsıntılarında en ağır can ve mal kaybını yaşayan vilayetlerimiz ortasında Kahramanmaraş yer alıyor. Bölge genelinde yaklaşık 307 bin bina ile 893 bin bağımsız kısmın hasar görmesine sebep olan felaket 50 binin üzerinde can kaybına sebep olmuştur. Yalnızca Maraş’ta can kaybı 12 bin 307’yi buldu.”

– “Yıkılanları daha uygunuyla tekrar yaparak geride bırakacağız. Biz bu topraklarda bin yıldır olağan ve beşeri ne facialar yaşadık.”

– “Kimi vakit sarsıntılar üzere doğal felaketlerle sarsıldık, kimi vakit haçlı seferlerinden terör hareketlerine kadar ne felaketlerle karşılaştık. Hiçbir vakit geri durmadık, hiçbir vakit yılmadık. 1 asır evvel Çanakkale ve ulusal uğraşta kazandığımız zaferi, gerisi karanlık tüm terör örgütlerine ülkeyi dar ederek sürdürdük.”

– “Bugün de sarsıntı yıkıntılarının altında kaybettiğimiz canların akabinde döktüğümüz göz yaşlarını geleceğimize daha güçlü sahip çıkmanın ahdine dönüştürüyoruz.”

– “Şehirlerimizi yine inşa ve ihya ederek adım adım Türkiye yüzyılına yürüyoruz. Uzun vakittir yaşadığımız her musibeti daha büyük amaçlar koyarak aşıyoruz.”

– “Bu felaket, gayret azmimizi, Türkiye yüzyılını gerçekleştirme kararlılığımızı elimizden alamayacaktır.”

– “Depremin 45’inci gününde, arama kurtarma faaliyetlerini tamamlamış, enkaz kaldırma işlerinde büyük yol kat etmiş durumdayız.”

– “Dünyada, Türkiye’den öbür böylesine büyük alanda büyük yıkıma yol açmış bir felaket karşısında bu kadar süratli toparlanacak öbür ülke yoktur. Van zelzelesinde bunu yapmadık mı? Bingöl’de bunu yapmadık mı? İzmir’de bunu yapmadık mı?”

– “Nerede bir sarsıntı, yangın, afet varsa bütün bu afetlerin üzerinden biz geldik. Kahramanmaraş’ta da enkaz kaldırma, süreksiz barınma merkezlerinin hazırlanması ve kalıcı konutların yapılması çalışmalarını yürütüyoruz.”

– “Hizmete sunulan konteyner sayısı 32 bini buldu. Mayıs ayına kadar 100 bin konteynıra ulaşmış olacağız. Bölgedeki süreksiz barınma merkezlerinde 2.5 milyon vatandaşımıza hizmet veriyoruz.”

– “Çiftçi ve üreticilerimizin de ziyanlarının telafisi maksadıyla, mazot, yem, su eserleri başta olmak üzere her türlü adımı atıyoruz. Felaketten sonraki ikinci haftada kalıcı konut adımlarını atmaya başladık.”

– “319 bin konut ve köy konutu, toplamda da 650 bin konutu yapacağız. Bugüne kadar 40 bin 104 konutun ve 6 bin 223 köy konutunun inşası ile ilgili hazırlıkları bitirip ihalesini yaptık.”

– “Bu sayılar hala süren tespit çalışmalarının sonuçlarına nazaran artabilecektir.”

– “7 bin 353 konut ile 620 köy meskeninin bugün temelini atıyoruz.”

– “Diğer vilayetlerimizdeki konut ve köy evlerimizle birlikte sayı 18 bini buluyor. TOKİ ve Emlak Konut ile geçtiğimiz 20 yılda 1 milyon 180 bin inançlı konutu ve kentsel dönüşüm projelerini nasıl yapmışsak, ülke çapındaki afetler sonrasında yaraları nasıl telafi etmişsek, bu sarsıntının yaralarını da o denli saracağız.”

‘1 YIL İÇERİSİNDE AFETZEDELERE TESLİM EDECEĞİZ’

Törende konuşan bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da, “Afetzede kardeşlerimizin, çocuklarımızın geleceğe itimatla yürüyebilmesi için Kahramanmaraş’ta sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle temelleri atacağız” dedi.

Yapılacak konutların 1 yıl içinde afetzedelere teslim edileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Yükselen Anadolu için tarihten aldığımız ilhamla 11 vilayetimizi, tarihiyle, kültürüyle tekrar ayağa kaldırmak için çalışacağız. 1 yıl içerisinde, camileriyle, parklarıyla, okullarıyla konutlarımızı kelam verdiğimiz üzere afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz” sözlerini kullandı.

Temel atma merasimine Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lideri Devlet Bahçeli ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri Mustafa Destici de katıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir