13 yeni lojistik üs kuruyoruz

Türkiye, orta koridorda lojistiğin vazgeçilmez noktası olmak istiyor. Bu kapsamda mevcutta 13 olan lojistik merkezi sayısı iki katına çıkarılacak. 2028 yılı bitmeden toplamda 13 lojistik üs daha faaliyete geçirilerek ticaret yollarındaki ulaşım hızlandırılacak. Yeni lojistik merkezleri birebir teslimat içerisinde demir yolu, deniz ve kara nakliyatının yapılması gereken kombine taşımacılıkların ulaşım çeşitleri ortasında faal ilişkiyi kuracak. Bu merkezler depolama, bakım-onarım, yükleme, boşaltma ve eserlerin ziyan görmeden taşınması noktasında yerli ve yabancı üreticilere hizmet verecek.

İHRACATA SÜRAT KATACAK

Coğrafi olarak çok değerli bir pozisyonda bulunan Türkiye, kurulacak lojistik merkezlerinin işleri hızlandırması sayesinde Asya ve Avrupa ortasındaki nakliyeciliğin vazgeçilmez adresi haline gelecek. Bu lojistik merkezler Habur, Kemalpaşa, Sivas, Karaman, Tatvan Bitlis, Mardin, Yeşilbayır İstanbul, Çerkezköy Tekirdağ, Bozüyük Bilecik, Boğazköprü Kayseri, İyidere Rize, Filyos ve Çandarlı’da açılacak. Lojistik merkezleri hem Türk ihracatçıların eserlerini müşterilerine süratle ulaşmasını sağlayacak hem de Türkiye üzerinden geçen eserlerin tamamı daha süratli çıkış yapacak.

100 MİLYON TON EK TAŞIMA KAPASİTESİ

Türkiye’yi bölgenin lojistik üssüne dönüştürecek merkezlerin tamamı hizmete girdiğinde, Türk lojistik bölümüne 100 milyon tonun üzerinde ek taşıma imkânı sağlayacak. Bu merkezler ile 25 milyon metrekarelik açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme alanı kazandırılacak. Kapasite artışı ile birlikte tüm iktisada yayılacak bir maliyet avantajı ortaya çıkaracak lojistik merkezleri, Türkiye’de lojistik dalının büyümesine de katkı sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir