200 evden sadece 10’u kaldı! ‘Ölümü bekledik’

Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Başpınar Mahallesi, altından geçen fay çizgisi nedeniyle sarsıntıda en ağır hasar gören yerleşim yerlerinden oldu. Köydeki 200 meskenden 10’u ayakta kalabildi. Köy sakinlerinden yakınlarını kaybedenler oldu. Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan köyde çok sayıda hayvan telef oldu.

Fayın konutları enkaz yığını haline getirdiği, fidanlıklarda yarıklar oluşturduğu köyde, sarsıntı sonrası yaklaşık 5 metre kayma görüldü. Fay sınırının çapraz formda ilerlediği, yan yana iki meskenden birinin hasar görmemesi başkasında ise yarıklar oluşmasıyla ortaya çıktı. Patlayan su borularının tamiratını ise köylüler ve muhtar yaptı. Köy sakinleri yaşadıklarını anlattı.

“BÜYÜKLERİMİZ FAY SINIRI VAR DİYORDU”

Doğduğu ve büyüdüğü köyde çok büyük bir felaket yaşadığını söyleyen 70 yaşındaki Selahattin Karakoç, “Allah bir daha göstermesin. Fay sınırı buradan karşıya gidiyor. Konutların ortasından gidiyor. Sarsıntı olduğunda hepimiz buraya biriktik. Ortada bir sallandı, sallandı, ‘Allah’ diye diye burada bekledik. Çok acayip gürüldedi. Elektrik yoktu, su yoktu, can pazarı yaşadık. Vatandaşın kendini toplaması 10-15 seneyi bulur. Büyükler fay çizgisi var diyorlardı. Olacağını söylüyorlardı. Lakin tam net bilemiyorduk” sözlerini kullandı.

“BİZ VEFATI BEKLEDİK”

Emekli maaşıyla geçimini sağlayan ve zelzeleden sonra köyde hiçbir şeyi kalmayan Mehmet Gökkaya da, sarsıntı anında enkaz altında kaldı.

Komşularının yardımıyla enkazdan çıkan Gökkaya, “Yatarken bir sallantı oldu. 1 dakikadan fazla sallandı. Gerisinden yavaşlayıp, üstten aşağıya geldi. Başımızın üzerine baza geldi, nefes alamadık. Hiç kımıldama yok. Ben yalnızca eşime gittim, ‘hakkını helal et’ dedim, helalleştik, bekledik. Üçüncü bir dalga geldi, esneme hissesi olunca başımı çektim. Baktım bir ışık görünüyor. Elimi dışarı çıkardım. İmdat diye bağırdım. Komşular geldi, bizi kurtardı. 10-15 dakika kalmışımdır. Biz vefatı bekledik. Hanımdan hiç ses çıkmıyordu. Onu da çektik altından, çıkardık. Öldü sandım. Yaşadığımız bir mucize. Allah daha bu türlü bir şeyi göstermesin. En büyük beklediğimiz zelzele bu dedim. Beklediğimiz sarsıntı geldi dedim. Sallandı, aldı götürdü” diye konuştu.

“HAYVANLARIM ENKAZDAN ÇIKSIN İSTİYORUM”

Birçok köylünün hem geçim kaynağı hem de can yoldaşı olan hayvanlar da enkaz altında kaldı.

Enkazın altında hayvanları kalan Ali Gül ise, “60 hayvanım içeride. Benim esasen bir şeyim kalmadı. Bir kuru canım, hanımım, çoluğum çocuğumu sıkıntı kurtardım. Enkazın kaldırılmasını istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir