3 milyar dolar yatırımla dünyanın 3. büyük tekstil ihracatçısı olacağız

Geçen yıl gerçekleştirdiği 12.9 milyar dolarlık ihracat ile Cumhuriyet tarihi rekoru kıran dokuma dalının başarılı ihracatçıları ‘İhracata Paha Katanlar’ merasimi ile ödüllendirildi.

10’u 100 milyon doları aşan yıldız kategorisi olmak üzere 4 kategoride 724 mükafatın dağıtıldığı ödül merasimi ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesi kapsamında hazırlanan dokumalar özel bir şovla başladı. Geceye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Lideri Ahmet Öksüz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe ve çok sayıda kesim temsilcisi katıldı. Bakan Varank, gecede yaptığı konuşmada, “Dünyanın en büyük 5. dokuma üretici ve ihracatçısı pozisyonuna yükseldik. Biz bunu çok daha ileri taşıyabilecek kabiliyete sahibiz. En kısa müddette biz dünya liderliğine oynayabileceğiz” tabirlerini kullandı.

İTHİB Lideri Ahmet Öksüz ise 4 yıl evvel bu kürsülerden Türkiye’yi en yeterli 5 ihracatçı ülkesinden biri yapmak üzere verdiği kelamı hatırlatarak, “Sözümüzü tuttuk. İtalya ve Güney Kore üzere ülkeleri geride bırakarak dünyanın en büyük 5. dokumacılık ihracatçısı olduk. Artık amacımız birinci 3” dedi. Geride kalan devirde global dokuma ihracatından alınan hissesi ise yüzde 3.6’ya çıkararak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştırdıklarına dikkat çeken Öksüz, şöyle devam etti: “Bu muvaffakiyet yalnızca ihracatla kalmadı daralmaya karşın Türkiye, birebir vakitte dokuma üretiminde de dünyanın 5. büyük ülkesi olma muvaffakiyetini gösterdi. Son 2 yılda gerçekleştirilen 3 milyar doların üzerinde yeni yatırımla üretimde basamak atlamaya devam edeceğiz. Bu yeni yatırım atağı ile Türk dokumasına dünyada birinci 3 yakışır. Altyapımız nitelikli Ihracat gücümüz ve entegre üretim yapımız ile bu gayeye ulaşacak güce sahibiz.”

24 MİLYAR DOLAR

TİM Lideri Mustafa Gültepe de, “Türk dokumacılığı, 200’ü aşkın ülkeye yaptığı ihracatla, tüm dünyada markalaştığımız kesimlerin başında geliyor. Yaşadığımız pek çok krize karşın, dokuma bölümümüz ihracatını ilmek ilmek işleyerek; daima daha fazlasını hedefledi. 200’ü aşkın ülkeye ihracat demek; 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunda çabucak hemen herkesin Türk kumaşını görmesi, kaliteyi hissetmesi ve yaşaması demek. Yılın 9 ayını geride bıraktık. Dokuma ve hazır giysinin 9 aylık ihracatı 24 milyar dolara ulaştı. Bu tablo bize dokuma ve hazır giysinin Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına gün saydığını gösteriyor. İki dalımızın bu yıl 32 milyar doları geçeceğine yürekten inanıyorum” dedi.

BAKAN VARANK: GLOBAL PAZARLARLA REKABET EDİYORUZ

Bakan Varank konuşmasında Dokuma Atlası Projesi’ne de işaret ederek, “Bu proje aslında dokuma bölümümüzün gücünü gösteriyor. Vaktinde birilerinin beğenmediği bölüm, bugün sizlerin çabasıyla tüm dünyaya üretim yapıyor. Bölüm; Ar-Ge, tasarım ve inovasyonu merkezine alan yaklaşımla, global pazarlarda rekabet edecek eserler artık ülkemizde üretiliyor. Hazır giysi ile birlikte 30 milyar doları aşan ihracat da bunun en büyük ispatı. İhracata paha katmak, aslında Türkiye’ye paha katmak demektir. Bu sebeple ülkemize paha katan yatırım, üretim, istihdam ve ihracat vizyonumuza omuz veren cengaverlerimizi ödüllendirmek istedim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir