ABD’den Çinli yetkililere ve balıkçılık şirketlerine yaptırım

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, 2016-2021 yıllarında Tibet Parti Sekreterliği yapan Vu Yingcie ile 2018’den beri bölgenin emniyet müdürü olan Cang Hongbo’nun ABD’deki mal varlıkları dondurulurken, bireylerle AB vatandaşları ortasında para transferi yapılması yasaklandı.

Bakanlık, Çin’in on yıllardır Tibet’te “sosyal istikrar programı” ismi altında “Tibetlilere yönelik önemli hak ihlallerinde bulunduğunu”, “keyfi gözaltı, yargısız infaz ve fizikî suistimallerle dini özgürlükleri kısıtlayıcı baskı uyguladığını” ileri sürdü.

Karar, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, Rusya, Kuzey Kore ve öbür ülkelerdeki kişi ve kurumlara yönelik misal yaptırımlarla duyuruldu.

ABD, eski Lider Donald Trump periyodunda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin eski Parti Sekreteri Çın Çuanguo’ya da yaptırım kararı almıştı. Bölgede yaşayan Uygur Türklerini ve öbür azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri karara münasebet gösterilmişti.

İKİ BALIKÇILIK ŞİRKETİNİN YÖNETİCİLERİNE YAPTIRIM

Kararda ayrıyeten Dalian Okyanus Balıkçılık Şirketinin yöneticisi Li Cınyu ile Pingtan Deniz Teşebbüsünün yöneticisi Şinrong Cuo ile iki şirketin bünyesindeki 8 balıkçılık ağının yaptırım kapsamına alındığı belirtildi.

Dalian Okyanus’un, “sefer sırasında hayatını kaybeden 3 çalışanın naaşlarını denize attığı, sefer dönüşünde mürettebatın yetersiz beslendiğinin tespit edildiği ve vaat edilen ödemelerin sırf bir kısmını alabildikleri” kaydedildi.

Şirket, ayrıyeten “çalışanları işe alırken kandırma, kimlik dokümanlarını alıkoyma, cezalandırıcı çalıştırma ve fizikî taciz üzere yasa dışı çalışma pratikleri uygulamakla” suçlandı.

Pingtan Deniz’in ise “ciddi insan hakları ihlalleri” ile “Endonezya, Doğu Timor ve Ekvador’da yasa dışı, müsaadesiz ve sistemsiz balıkçılık faaliyetinde” bulunduğu bildirildi.

İki şirketin Çin bandıralı 157 teknenin balıkçılık faaliyetinde hisse sahibi olduğunun belirlendiği bildirildi.

Yaptırım kararları, Global Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası uyarınca alındı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir