ABD’den ‘yaptırım’ açıklaması: Türkiye-Rusya ticaretinin azaldığını görmek istiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Uyum Ofisi Lideri James O’Brien, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında Türkiye’nin Rusya ile ticaretinde düşüş görmek istediklerini söyledi.

Reuters haber ajansının haberine nazaran, Türkiye’nin G7 ülkelerinden gelen baskının akabinde yaptırım uygulanan Batı eserlerinin Rusya’ya geçişini durdurmayı kabul ettiğini kaydeden James O’Brien, Washington’ın bir düşüş beklentisi içinde Ankara ve Moskova ortasındaki ticaret bilgilerini izleyeceğini söyledi.

‘TEK ÖNEMSEDİĞİMİZ, BU RAKAMLAR’

O Brien, Türkiyeli yetkililerin yaptırım uygulanan malların Rusya’ya yine ihracatına yasak getirdiklerini çeşitli hükümet ve kurumlarla ‘çok açık’ bir biçimde paylaştıklarını belirtti. Washington’ın kelam konusu değişimin tesirlerini şimdi görmediğini kaydeden ABD’li yetkili, “Bunu görmemiz biraz vakit alacak; lakin, mart ve nisan ayı ticaret datalarını göreceğiz ve ticaretin önemli ölçüde düştüğünü görmeyi bekliyoruz” sözlerini kullandı.

‘İŞLERİNİN GELECEĞİYLE KUMAR OYNUYORLAR’

Tek önemsediklerinin bu sayılar olduğunu kaydeden James O’Brien, Kazakistan’ın da yaptırımları ihlal edebilecek ticareti inceleme ve tespit etme siyaseti açıkladığını, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de Rusya ile ticaretini gözden geçireceğini ancak harekete geçme taahhüdünde bulunmadığını aktardı.

“Rusya bu malları silah yapmak için kullanıyor. Bu mevzu, G7 için çok büyük bir öncelik’’ diyen ABD’li yetkili, eserlerin kesin olarak Rusya ordusuna gidecek olması nedeniyle, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki süreçlerle temaslı olan herkesin yaptırımları ihlal ediyor olabileceğini belirtti. O’Brien, “Diğer bir deyişle, bu ticareti desteklemeye devam ediyorlarsa, işlerinin geleceğiyle kumar oynuyorlar” açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir