Adnan Çoker’e vefa sergisi

Sergi sanatkarın doğum günü olan 20 Ekim’de ziyarete açıldı. Türkiye’nin birinci sanat fonu olarak kurulan Azimut Portföy’ün dayanağıyla hayata geçirilen “Benim Siyahım” başlıklı stantta yer alacak 13 adet yapıtın yanı sıra Adnan Çoker’in retrospektifinden seçilen formları ve “Malevich ile Leonardo Da Vinci’ye Hürmet ile Adnan Çoker Otoportresi”ni içeren, yeni düşünüp oluşturduğu son kompozisyonu “Saygı” da bulunuyor.

22 Ağustos’ta kaybettiğimiz Çoker; Bizans, Selçuklu ve Osmanlı mimari formlarını koyu taban üzerinde resimsel konturlara dönüştürerek Türk fotoğraf tarihinde eşsiz bir estetik üslûp yaratmıştı. Prof. Dr. Adnan Çoker’in “Küreye Doğru”, “Saygı”, “L’origne du Monde III” üzere eserlerinden oluşan “Benim Siyahım” başlıklı sergiyi 3 Aralık’a kadar Merkur Galeri’de ziyaret edebilirsiniz.

‘Yüzüklerin Efendisi’ NFT aleminde

Warner Bros., hayranlarının sinema NFT’lerini satın alabileceği, satabileceği ve takas yapabileceği WB Movieverse platformunu piyasaya sürüyor. Bu pazarın birinci NFT sineması de “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring/Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği” oldu. WB yetkilileri, sinemanın hayranlarının ne ile karşılaşacağı sorusunu “Filmin kopyası olmaktan çok yaşanacak orijinal bir sinema deneyimi” olarak cevaplıyor. Gaye ise daha çok oyunlaştırılmış bir tecrübe için her NFT içeriğini kişiselleştirebilir hâle getirmek. Sinema NFT’lerini satın almak, satmak ve takas etmek için kullanıcılar; dijital kasa vazifesi gören, tüketicilerin içerik akışına ve satın almasına müsaade veren özel bir medya cüzdanı oluşturacak. “Yüzük Kardeşliği” NFT’leri kredi kartı yahut bu cüzdanlar aracılığıyla satın alınabilecek.

Düşlerdeki şarkılar…

Sanatçı Feyzan Alasya’nın yeni sergisi “Gündüz Düşü / DayDream”, 5 Kasım’da Galeri Diani’de ziyarete açılıyor. Sanatçının güçlü desenleri, çarpıcı fotoğraflarıyla müziklerini söylüyor. Gerçeklerin şiirsel bir lisanla yansıtıldığı fotoğraflarda Valery’nin “Sen müzik söyle, ben yürürüm senin müziğinle. Sen bağır, acını ben duyacağım” dizelerindeki hüznün, acının ve haykırışın üniversalliği bir defa daha duyuruluyor izleyene. Sanatkarın fotoğraf düzleminde kullanılan figürler bir dizge oluşturuyor. Bir yanda mitolojik figürler, bir yanda günümüzü çağrıştıran desenler birebir uzam içinde. Acıyı, hüznü birebir vakitte umudu bir ortada yansıtan “Gündüz Düşü”, 26 Kasım’a kadar ziyaret edilebilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir