Ankaragücü Başkanı Koca: Umarım Mete Kalkavan yarınki maçta zafiyet göstermez

MKE Ankaragücü, Spor Toto Muhteşem Lig’in 35’inci haftasında HangiKredi Ümraniyespor ile yarın deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Ankara grubunda lider Faruk Koca, bugün düzenlediği basın toplantısıyla gündemdeki hususlarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Şampiyonluk sürecinde ve küme düşme çizgisindeki kadroların huzursuz olduğunu ve bunun sebepleri olduğunu belirten Koca, Somut, artık tartışmasız durumlar ve ittifakla hakemlerin kararlarının yanlış olduğuyla ilgili bu cins açıklamalar yapmak zorunda kalıyoruz. En son Antalyaspor maçında son dakikada yaşanan bir konum var. Ondan evvel de yaşanan 2 konum var. Ben o konum ile ilgili MHK Lideri Lale Orta hanımefendinin değerlendirmesini bilmek istiyorum. O durum penaltı mı değil mi? Bizim fikrimiz o konum penaltı, ele değiyor. Şayet bu konumla ilgili hakikat karar neyse bildirirlerse, bütün dönem boyunca o denli durumlarla ilgili hakem kararlarını önlerine dökeceğim dedi.

“FUTBOLUN BU HALE GELMESİNİN SEBEPLERİNDEN BİRİ HAKEM HAVUZU”

Yarın deplasmanda karşılaşacakları Ümraniyespor maçına atanan hakem Mete Kalkavan ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Koca, 2 yıl evvel Kasımpaşa maçında yönettiği maçta verilmeyen penaltıyla biz küme düştük. Ankaragücünün yönettiği her maçında mağduriyetimiz had safhada. Umarım yarınki maçta bu türlü bir zafiyet göstermez, daha dikkatli olur. Maalesef hakem havuzu birkaç hakem hariç futbol dünyasının bu hale gelmesinde en büyük sebeplerden biridir. Kararı hakem veriyor, MHK bunları atıyor. Şayet federasyon yetkilileri, idare şurası, temsilciler heyeti, kulüp liderleri, kulüp yöneticileri kendine çekidüzen vermezse futbolun geleceği yok. Bugün liderlerin birçok başkanlığı bırakmak istiyor. Bir işte adalet yoksa o işte hiçbir kulüp lideri motive olamaz ve bir gün bırakıp masraf. Bu işin sıkıntısını idareler çekiyor. Alanda alınan yanlış kararların bedelini yöneticiler ve kulüp liderleri ödüyor. Futbol kriterleri adil olmadığı için bu işin yükünü çeken kulüp liderleri buralarda uzun mühlet durmak istemiyor. Sivassporda Mecnun beyefendi de artık bu işe devam etmek istemediğini söylüyor. Bildiğim birçok kulüp lideri da bu durumda. Ben birçok kulüp lideri ve yöneticinin idaresi bırakacağını düşünüyorum. Hakem kararları ve yetkili şuralar bu özensizliği devam ettirirse burada kimse gelip kulüp lideri olmaz ve futbolun geleceği de olmaz diye konuştu.

SON VİRAJDA MHK AZAMİ DİKKAT GÖSTERMELİ

Her ay idare olarak 30-35 milyon lira ceplerinden para bularak bu kulübü yaşatmaya çalıştıklarını belirten Koca, Taraftar geliri yok, yayın geliri yok. Yalnızca yöneticiler ve sponsorluklarla bu kulüp ayakta duruyor. İdare kulübü çok uygun duruma getirmişken, şu andaki puan tablosunda istediğimiz yerde değiliz, başarısızız. Beklediğimizin çok altındayız. Bizden kaynaklanan yanı var, kararlardan kaynaklanan yanı var. İttifakla 12 puanımız direkt gitti. Dolaylı olarak da 18 puanımız gitti. Bugün bizim beklentimiz 1,5 puandı. Şu anda o maksattan uzağız. Hala daha düşmekle ilgili sancılar yaşıyoruz. Grubun potansiyelle ligde rahat kalacağını düşünüyorum. Kupada da gayemiz var. Önümüzde 4 lig maçı, perşembe de kupa maçı var. Buraları hasarsız geçmek istiyoruz. Topluluğumuzun ve taraftarımızın bütün tartışılacak bahisleri dönem sonuna bırakarak kulübün gerisinde olmalarını rica ediyorum. Yarınki maçta da bütün gözler hakemin vereceği kararlar üzerinde olacak. Bilhassa federasyon ve MHK yetkililerinin son virajda bütün kadrolar için azami dikkat göstermesi gerekir. Bir yanlışın bedelinin gruplar için çok ağır olacağını bilmelerini istiyoruz” biçiminde konuştu.

BİZDEN DAHA DÜZGÜN OLACAKLARIN ÖNÜNÜ TIKAMAYIZ

Ankaragücüne kendi idarelerinden daha yararlı olacak bireylerin önünü tıkamayacaklarını vurgulayan Koca, Bu manada onların önünü tıkayacak durumda değiliz. Buradaki niyet Ankaragücüne takviye ve yarardır. Bizden daha düzgün yapacağına inandığımız kim varsa gelip bizimle görüşebilir. Ankaragücünü de geçmişteki olumsuz günlere, o konuma sokacak hiçbir idareye de müsaade etmeyiz. Bunu bilmeleri lazım. Bizden daha fazla takviye olacaklarını kamuoyu ile paylaşmaları ve bilgilerle göstermeleri gerekir. İnşallah dönem sonunda bir mali kongre yapmayı düşünüyorum. Kimse Ankaragücünden büyük değil. Ankaragücüne kim katkı sağlıyorsa, kim sportif olarak daha uygun yere getiriyorsa bu makam onlarındır dedi.

HEPİMİZ YANLIŞIN İÇİNDEYİZ

1 Mayıs tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyetin Ankaradaki futbol kulüplerine gerçekleştirdiği ziyarete ait soruya karşılık veren Koca, ziyaretle ilgili gerçeği yansıtmayan olumsuz bir algı oluşturulduğunu söz ederek, Kamuoyunda şöyle bir algı oluşturuluyor. Güya kulüp lideri ve yöneticiler gitti federasyonu uyardı ve federasyon karar değiştirdi. Bu türlü bir şey olamaz, olması da yanlışsız değil. Bir kulüp lideri ya da yöneticisinin telkiniyle federasyon işlerse bu yürümez. Federasyon, kararları kendisi almalı ve yanlış kararların bedelini ödemeli ve ödetmeli. Federasyon, kulüplerin üst heyetidir. Kulüpler uğradıkları mağduriyet yahut haksızlıkları federasyona iletmek zorunda, federasyon da önlemleri almak zorunda. Bugün futbol bu haldeyse, federasyon, kulüpler birliği, kulüp liderleri, kulüp yöneticileri, MHK yanlışın içinde. Bir kurumun yanlışıyla bu kadar hasar olmaz. Maalesef futbol gösteriye dönük, tribünlerin de tesiri altında kalan bir spor kolu. Doğrularla gerçekler ortasında kulüpler, federasyonlar çelişkide kalıyor. Maalesef kulüp liderleri, yöneticileri ve federasyon, topluluk baskısından doğrulardan yana hal almaktan uzaklar. Zira gerçekte bir tribün var. Bu türlü bir dünya olamaz. Ben tribünlerin baskısı yahut reaksiyonuna nazaran kulüp yönetemem. Bunu da yapmadık, doğrular neyse onu yapmaya çalıştık sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir