Avrupa Parlamentosu’ndan Mühimmat Üretimini Destekleme Yasası’na onay

Avrupa Parlamentosu, Ukrayna’ya daha fazla mühimmat sağlanmasını kabul etti. AP’de yapılan oylamada, Ukrayna’ya mühimmat ve füze sevkiyatının hızlandırılmasını, AB üye devletlerinin cephane stoklarını tekrar doldurmalarına yardımcı olmayı ve Ukrayna’ya 500 milyon euroluk finansman sağlanmasını amaçlayan Mühimmat Üretimini Destekleme Yasası’nı (ASAP) 446’ya karşı 67 oyla onaylandı. Oylamada 112 milletvekili ise çekimser kaldı.

Parlamento, ASAP ile AB ülkelerinin savunma konusunda amaca yönelik tedbirler getirerek, bilhassa kara savunması konusunda topçu mühimmatı, füzeler ve bunların bileşenleri olmak üzere savunma eserleri ile ilgili mevcut eksiklikleri gidermek için AB’nin üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.

“BU KARAR AVRUPA GÜVENLİĞİ İÇİN BİR ZAFERDİR”

Avrupa Parlamentosu milletvekili Cristian Busoi yaptığı açıklamada, “Bugünkü karar birliğimizin güvenliği ve savunması için ve bilhassa de devam eden Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna’ya verdiğimiz kararlı takviye açısından ileriye gerçek atılmış kıymetli bir adımdır. Bu karar ayrıyeten güvenlik meselelerine cevap verme kapasitemizi artırmıştır. Bu karar, Avrupa güvenliği için bir zaferdir. Parlamento artık Kurul ile müzakere etmeye hazır ve en kısa müddette bir mutabakata varmayı umuyoruz” dedi.

Parlamenterler, ASAP’ın onaylanmasının akabinde gelecek ay genel konseyde bir mutabakata varmak emeliyle kurul ile müzakerelere başlayacak. Buna paralel olarak AP üyeleri, yasanın uygulanması için gerekli olan en acil ve kritik bahislerdeki eksiklikleri doldurmak ve üye devletler ortasındaki işbirliğini desteklemek için ortak Tedarik Yasası (EDIRPA) aracılığıyla Avrupa savunma sanayiinin güçlendirmesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir