Bakan Kurum: Yatırımcıyı tehdit eden bir Kılıçdaroğlu var

‘Kâğıthane İş Dünyası Buluşması’na katılan Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bir tarafta 100 yılda yapılacak işleri 21 yıla sığdıran bir irade olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Öteki tarafta ise bu ülkenin geleceğine dair projesi olmadığı üzere; gelirlerse TOGG’un üretiminden tutun da insansız hava araçları üretimine kadar birçok üretimi gözden geçireceğini, durduracağını söyleyen ve yatırımcıyı tehdit eden bir Kılıçdaroğlu var” dedi.

Nurtepe Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen program kapsamında çeşitli bölümlerden iş insanları, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum ile bir ortaya geldi. İş dünyasının masaya yatırıldığı buluşma ile iş insanları, gelecek projelerden günümüz çalışmalarına kadar birçok mevzuda tartışma imkânı buldu. Programa Bakan Kurum, Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin, Kağıthane Kaymakamı Tahir Şahin ve çok sayıda iş insanı katıldı.

“15 Mayıs prestijiyle biz yurt dışında borç alacağız diyen Kılıçdaroğlu var”

İş dünyası projelerinin yanı sıra 14 Mayıs seçimlerine de değinen Bakan Kurum, mevzuyla ilgili şöyle konuştu:

“14 Mayıs seçimleri bu ülkenin geleceği ismine tahminen en değerli seçimlerden bir adedidir. 14 Mayıs’ta ülkemiz büyüsün, gelişsin, üretsin diyen AK Partimizle bu ülkenin geleceğine dair hiçbir projesi, amacı olmayan Cumhuriyet Halk Partisi, Millet İttifakı yarışacak. Öbür tarafa baktığınızda 21 yıldır nerede bir afet olsa milletinin yanında olan, köprüleriyle, tünelleriyle, hastaneleriyle, kent hastaneleriyle, yollarıyla, millet bahçeleriyle, konutlarıyla, kentsel dönüşüm konutlarıyla, savunma endüstriyle tüm alanlarda 21 yıldır ülkemizi sizlerle büyüten, geliştiren ve 100 yılda yapılacak işleri 21 yıla sığdıran bir irade olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Öbür tarafa baktığınızda da bu ülkenin geleceğine dair projesi olmadığı üzere yapılan yatırımları da, yatırımcıları da tehdit eden, gelirlerse TOGG’un üretiminden tutun da insansız hava araçları üretimine kadar birçok üretimi gözden geçireceğini, durduracağını ve yatırımcıyı tehdit eden bir Kılıçdaroğlu var. Bir tarafta ülkemiz büyüsün, iktisadı güçlensin, güçlü iktisada sahip olsun, dünyada birinci 10 iktisadın ortasına girsin diyen ve bunun için finansın merkezi, iktisadın merkezi olsun anlayışıyla, finans merkezini İstanbul’a kazandıran var. Öteki tarafa baktığımızda da 15 Mayıs itibariyle biz yurt dışından borç alacağız diyen Kılıçdaroğlu var. Seçim bu manada çok değerli bir seçimdir. Yatırımcı inanç ister, yatırımcı istikrar ister. 21 yıldır bu istikrarı yatırımcımızla birlikte biz ülkemize sunduk. Hamdolsun çabucak hemen her alanda evrim niteliğinde yatırımlar yaptık. Bunu da sizlerle birlikte, sizlerin takviyeleriyle yaptık. Biz 15 Mayıs sabahı da çalışmamıza tıpkı kararlılıkla devam edeceğiz.”

“Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut üretim seferberliğin yürütüyoruz”

‘Türkiye Yüzyılı’nın güçlü Türkiye’yi oluşturacağını vurgulayan Bakan Kurum, “Türkiye Yüzyılı büyük ve güçlü Türkiye olacak. Büyük ve güçlü Türkiye’yi burada birbirinden değerli, pahalı iş insanlarımızla, vatandaşımızla yapacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’nda her manada kendine yeten, üreten, ihraç eden ve hepimizin, herkesin memnun olduğu bir Türkiye’de, İstanbul’da huzur içerisinde, itimat içerisinde yaşayacağız. Yaşadığımız sürece baktığımızda, nüfusumuzun neredeyse yüzde 70’den fazlası zelzele bölgelerinde yaşıyor. Yalnızca sarsıntı değil afetler, seller, heyelanlar artık sayısı, sıklığı, şiddeti giderek artan iklim değişikliğinden ya da kentlerin altyapısından kaynaklı büyük meseleler, sorunlar yaşıyoruz. Son yüz yılda yaşadığımız bu afetlerde 130 bin canımızı kaybettik. Evladımızı, annemizi, babamızı yitirdik. Olağan bu acılar bir daha yaşanmasın istiyoruz ve işte bu acıların tekrar yaşanmaması için ve 11 vilayetimizdeki Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut imal seferberliğini yürütüyoruz. 106 bin konutun geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte mukavelelerini yapıp temellerini attık. Afetin üzerinden iki buçuk ay geçmesine karşın Gaziantep’te Kahramanmaraş’ta konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim ettik. Bu gurur hepimizin” sözlerini kullandı.

“Gaziosmanpaşa’da yaklaşık 2 bin konutumuzun temelini attık”

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Kurum, şöyle konuştu:

”Şu an alanda 93 bin kentsel dönüşüm konutumuz fiilen İstanbul’umuzun 39 ilçesinde sürmektedir. Doğal biz ülkemizi, İstanbul’u zelzeleye hazır hale getirmek durumundayız. Bu manada 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Gaziosmanpaşa’da başlatmış olduğu kentsel dönüşümü daha da hızlandırmak ismine geçtiğimiz günlerde Gaziosmanpaşa’da yaklaşık 10,5 milyar liralık yatırımla kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı tekrar ortaya koyacak adımlarımızı attık. İstanbul’umuzun 39 ilçesinde 963 mahallesindeki ne kadar riskli yapı varsa iş insanlarımızla, vatandaşımızla, annelerimizle, ablalarımızla bu konutlarımızı dönüştürelim istiyoruz. Bu manada da 1,5 milyonluk konutumuzun 500 binin yerinde 500 binini Anadolu Yakası’nda 500 binini de Avrupa yakasında olacak halde bir dönüşüm projesi açıkladık ve bu dönüşümde ‘Yarısı Bizden’ dedik. Devletimiz, konutunu dönüştürmek isteyen vatandaşlarımızın isteği çerçevesinde süratli bir formda bu dönüşüm sürecini yürütelim istedi. Birinci etapta 200 bin konutumuzu yerinde, 100 bin konutu da rezerv konut olmak üzere projemizi başlattık. Gaziosmanpaşa’da yaklaşık 2 bin konutumuzun birinci temellerini o gün attık. 100 bin rezerv konutumuzu da belirlediğimiz 130 milyon metrekare rezerv alanlarda yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir