Başkan Erdoğan duyurmuştu! Arsa ve iş yeri projesinde il il rakamlar belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kabine Toplantısı’nın akabinde açıklamalarda bulundu.

Gündeme ait değerlendirmelerde bulundan Lider Erdoğan, konut yeri ve iş yeri kampanyasıyla ilgili son durumu paylaştı.  En çok merak edilen hususlar ortasında yer alan müracaat koşulları ve konut yeri ve iş yerlerinin vilayetlere nazaran dağılımı muhakkak oldu.

Proje çerçevesinde satışa sunulacak 1 milyon altyapılı arsa ve 10 bin iş yeri için müracaatlar alınacak. Müracaatlar, 10 Ekim-7 Kasım tarihleri ortasında yapılacak.

Yerler için müracaatlar e-Devlet ve Ziraat Bankası şubelerinden, iş yerleri için ise e-Devlet üzerinden ve vilayet merkezlerinde Halk Bankası, ilçelerde ise Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilecek.

Başkan Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı konut yeri ve iş yerlerinin vilayetlere nazaran dağılımı şu biçimde;

İŞTE AYRINTILAR VE ARANAN ŞARTLAR

ARSA SAYISI BİR MİLYONA ÇIKARILDI

Birinci etapta 100 bin arsa için talep toplanması planlanan projede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine arsa sayısı 1 milyona çıkarıldı. Satışa çıkacak yerler elektrik, su ve kanalizasyon altyapıları tamamlanmış, arsa imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır halde teslim edilecek. Müracaat bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar, bu yerler üzerine kendi konutlarını yapabilecek. Müracaat kaidelerini taşıyanlar ortasında kura çekilecek.

İŞTE ARSA SATIŞI ŞARTLARI

Arsa satışı müracaatlarında TOKİ tarafından şu kurallar belirlendi:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 18 yaşını doldurmuş olmak. O belediye hudutları içerisinde ikamet etmek yahut o ilçe nüfusuna kayıtlı olmak. Büyükşehir merkez ilçelerden rastgele birisinde ise merkez ilçelerden rastgele birisi sonu içinde ikamet etmek yahut ilçe nüfusuna kayıtlı olmak. Öteki belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye hudutları içerisinde ikamet etmek yahut ilçe nüfusuna kayıtlı olmak. Aylık gelir durumunun 16 bin liranın altında olması. Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut ergin olmayan çocuğunun rastgele bir belediye sonu içerinde konut yapmaya müsait yere yahut rastgele bir yerde bir mesken yahut apartmanın farklı bir dairesinin karşılığı olan arsa hissesine (kat irtifakı tapusu) sahip olmamak, idarece yapılmış uygulamalardan daha evvel faydalanmamış olmak.”

İŞ YERLERİ İÇİN MÜRACAAT BEDELİ 2 BİN LİRA OLACAK

Üretim ve istihdama katkıda bulunmak, daha sağlıklı bir ortamda iş hayatının devamlılığını sağlamak gayesiyle TOKİ tarafından yürütülen sanayi projelerinde üretilen dükkanların mesleğini fiilen icra eden ilgili oda üyesi, vergi mükellefi esnaflar ile ustalık yahut iş yeri açma dokümanı bulunan çalışanlara uygun peşinat ve ödeme şartları ile faydalandırılması planlanıyor. TOKİ’nin yürüteceği proje çerçevesinde birinci olma özelliği taşıyan esnafa yönelik 29 vilayette oluşturulacak iş yerlerindeki 10 bin iş yeri için müracaat bedeli 2 bin lira olarak belirlendi. Projenin bu ayağına müracaatta bulunacaklardan projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı yahut o vilayet sonlarında faaliyette bulunan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması koşulu aranacak. Müracaat yapacaklardan ayrıyeten ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt evrakı, vergi levhası ve e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu üzere dokümanlardan biri istenecek. İş yerleri için müracaat yapacakların, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde iş yeri olmaması da gerekiyor. Satışa sunulan arsa ve iş yerlerinin ayrıntılı listesine www.toki.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.


Kabine toplantısının akabinde açıkalamda bulunan Lider Erdoğan şu tabirleri kullandı;

ŞEHİR KENT HAZIRLIKLAR YAPILDI

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı zati söylemiştik. Birinci etap 250 bin konutumuzu hak sahiplerine teslim edeceğiz. Arsa sayısını da 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 vilayetimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile hazırlıkları tamamladık. Hangi kentte, nerede, hangi parselde bu emlakımızı hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 kent merkezinde yüzde 60’ı ilçede olmak formda belirledik.

Konut hedefli emlakın 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’da olacak halde planlandı. Öbür kentlerimizdeki arsa sayıları arazi uygunluğuna nazaran tespit edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız arsa ve konuta tıpkı anda başvurabilir. Fakat kurada ikisi birden çıkarsa yalnızca birini tercih edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını piyasa bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, bir an evvel meskenlerini yapabilmelerine dayanak vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut inşa talebinde bulunabilir. Bu parselde yer artı 4 yahut 5 katı geçmeyecektir. Konut maksatlı yerlerin ve iş yerlerinin müracaatları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Hak sahibi vatandaşlarımız Aralık ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının tamamı 2 yıl içinde bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz halde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak vilayetlerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin birinci etabının inşasına 28 vilayetimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortasında değişen 350 bin liradan fiyat 2633 lira taksit, 10 yıla varan vade ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yalnızca bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel kesimin konut yatırımlarını hareketlendirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir