Bir ayda en az dokuz kişi yorgun mermi nedeniyle yaralandı

Türkiye’de ağustos ayında en az dokuz yurttaş yorgun mermiden ötürü yaralandı. Kimi yurttaş şenlik yahut düğünde, kimi meskeninde, kimi de beklediği durakta yorgun mermi yüzünden yaralandı. Cumhuriyet, artan yorgun mermi olaylarına ait avukat Celal Ülgen ve CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır’la konuştu.

YETERLİ UĞRAŞ YOK

Avukat Celal Ülgen yorgun mermilerin gaye gözetilmeden atılan mermiler olduğu için duruma nazaran cezai yaptırımların değiştiğini söyledi. Silahlanma konusunda kâfi çaba olmadığına dikkat çeken Ülgen, “Silahlanmayla ilgili kâfi bir gayret olmadığı üzere bu mevzunun çok başıbozuk olduğunu de söylemek gerekir. Pompalı tüfek olayının alıp başını gittiğini söyleyebiliriz. Bu hususta evvelce sık sık silaha yönelik aramalar yapılır ve iş ciddiyetle ele alınırdı. Şimdilerde kişisel silahlanma ne yazık ki çeşitli örgütlenmelerin, tarikatların bir kısmının bilinmeyen ajandasında taşıdığı düşleri gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Yorgun mermi olayları ve bayan cinayetleri bu başıboş ferdî silahlanmanın sonuçlarındandır” dedi.

“MERMİLER NEREDEN GELİYOR?”

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır ise, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’nun değişikliğine ait verdiği kanun teklifinin gündeme alınmadığını söyledi. Başarır, “Orada ruhsatsız silah taşıma cürmünün cezasının iki yıldan beş yıla kadar artırılmasını istedim. Her ruhsatsız silah, bir yaralama ve cinayetin habercisidir. Türkiye’de maalesef milyonlarca silah var. Türkiye insan hakları, hukukun üstünlüğü konusunda sondan üçüncü dördüncü sıradayken silahlarda birinci 20’de. Son 10 yılda beşerler 10 kat daha silahlanmış, bu dehşet verici bir tablodur” diye konuştu.

Türkiye’de ruhsatsız silahla ilgili bir çalışma yapılmadığına dikkat çeken Başarır, “Her yıl binlerce insan silahtan ötürü yaralanıp ölüyor. Düğünlerde, sünnetlerde beşerler havaya ateş açıyor. Bu mermiler nereden geliyor? Yaptırımların artırılması lazım. Ruhsatsız silahla ilgili daha önemli kontroller yapılması lazım. Silah kullanması gereken beşerler maddede belirlidir. Onun dışına çıkmamalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir