BM’den plastik kirliliğini bitirmek için anlaşma

Paris’te UNESCO merkezinde 175 ülke delegasyonu ve STK’lerin iştirakiyle, plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan milletlerarası mutabakata 2024’te varılması hedefiyle düzenlenen ikinci müzakere faslı dün sona erdi.

Fransa Dışişleri ve Ekolojik Dönüşüm Bakanlıkları’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu haftaki müzakerelerden çıkan sonuçlara değinildi.

Açıklamada, hukuksal bağlayıcılığı olan muahedeye varılması için 3 müzakere faslının daha düzenleneceği ve bunların Kenya, Kanada ve Güney Kore’nin konut sahipliğinde yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

UNESCO’daki müzakerede maksatlar konusunda ilerlemek konusunda mutabakata varıldığı kaydedilen açıklamada, Memleketler arası Müzakere Komitesi (INC) Lideri Gustavo Meza-Cuadra Velasquez’in Kenya’nın başşehri Nairobi’de yapılacak müzakere faslına kadar muahedenin taslağını hazırlamakla görevlendirdiği kaydedildi. Nairobi’deki müzakere faslı Kasım 2023’te düzenlenecek.

Birleşmiş Milletler Etraf Meclisi (UNEA), 2022’de Kenya’nın başşehri Nairobi’de dünyadaki plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan milletlerarası bağlayıcı bir muahedenin 2024 sonu prestijiyle imzaya açılmasını ve INC’nin kurulmasını öngören kararı kabul etmişti.

Anlaşma, plastik eserlerin üretimden dönüşüme tüm sürecinin denetim edilebilmesini ve etraf kirliliğinin önlenmesini amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir