Boşnak lider Becirovic: Bosna Hersek durdurulamaz bir şekilde NATO’ya doğru ilerliyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Boşnak üyesi Denis Becirovic, ülkesinin “durdurulamaz” bir biçimde NATO’ya yanlışsız ilerlediğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’de bir ortaya gelen Becirovic, görüşmenin akabinde ülkesinin NATO üyelik sürecine yönelik açıklamalarda bulundu.

Becirovic, Devlet Başkanlığı Kurulu Boşnak üyesi olarak seçildikten sonra birinci yurt dışı ziyaretini Brüksel’e gerçekleştirdiğini kaydederek, bu ziyaretin stratejik ve sembolik değerinin olduğunu vurguladı.

Ülkesinin NATO üyeliği yoluna ait değerlendirmelerde bulunan Becirovic, “Bosna Hersek’in bir an evvel NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne girmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bunlar bizim stratejik amaçlarımız. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bugün yaptığımız görüşmenin akabinde ülkemizdeki tüm beşerler için olumlu ve cüret verici bir haberim var; Bosna Hersek yalnız değil ve durdurulamaz bir biçimde NATO’ya gerçek ilerliyor. Bugün, NATO Genel Sekreteri’ne, Bosna Hersek’in bir an evvel NATO’ya üye olması için yetkim dahilinde her şeyi yapacağımı söyledim.” sözlerini kullandı.

Sırp önder Dodik’ten Becirovic’e tepki

Bosna Hersek’in iki entitesinden Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Srna haber ajansına yaptığı açıklamada, Becirovic’in NATO açıklamalarına reaksiyon gösterdi.

Dodik, “NATO başkanlarının, yalnızca bir üyenin Devlet Başkanlığı Kurulunun görüşlerini söz edemeyeceği ve bu mevzuda bir muahede olmazsa Bosna Hersek’i temsil edemeyeceği gerçeğini göz arkası ederek toplantının bu biçimine karar vermiş olmaları kaygı vericidir.” diye konuştu.

“Bosna Hersek’in NATO’ya katılmadığını ve bunun RS’nin yeterli bilinen bir tutumu” olduğunu vurgulayan Dodik, “Becirovic’in bahsettiklerinin hiçbiri Devlet Başkanlığı Kurulundan geçmedi, geçemez de. Becirovic’in Brüksel’den yolladığı tüm ‘güzel haberler’ yalnızca onun üzere siyasi kanıları olanlar için güzeldir. Bu, RS içinde bulunduğu sürece Bosna Hersek için yeterli bir haber değil.” dedi.​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir