Çocuk yaşta evliliği savunan başhekim yardımcısı hakkında soruşturma başlatıldı

Türkiye, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi şimdi 6 yaşındayken 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile ‘evlendirmesi’ skandalını tartışırken İHH İnsani Yardım Vakfı Konya Vilayet Lideri ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal, çocuk yaşta evliliği savunan açıklamalar yaptı.

“GAYRİ LEGAL CİNSELLİK YAŞAYANLAR VAR”

Bir toplumsal medya kullanıcısının, H.K.G.’nin ailesi hakkında yaptığı bir paylaşıma cevap veren Uysal, “Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi Zira biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri legal cinsellik yaşayanlar artık var. Gayri meşrusuna pürüz ol/a/mayıp yasal yolu kapatmak hangi mantık?” sözlerini kullandı.

“TWEETİMİ SİLDİM, ZİRA SEVİYESİZLER ÜŞÜŞTÜ”

Uysal, paylaşımını birçok toplumsal medya kullanıcısının reaksiyon göstermesi üzerine kaldırdı. Paylaşımının kaldırma münasebetine ait yeni bir paylaşım yapan Uysal, “Bu ortamda bir bahsin fikrî-entelektüel düzeyde ele alınamayacağını bir defa daha gördük. Seviyeli-seviyesiz herkes burada. Düzeyli fikir, muhalif de olsa konuşulur lakin seviyesizlerle uğraşmak güç. Bir tweet’imi sildim zira seviyesizler üşüştü Fikrî ortamlar bulmak ümidiyle…” tabirlerine yer verdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşanan gelişmelerin akabinde Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri SÖZCÜ’ye yaptıkları açıklamada Hasan Hüseyin Uysal hakkında idari soruşturma başlatıldığını ve vazifeden alınabileceğini tabir etti.

“YAPILAN YERSİZ AÇIKLAMA ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Öte yandan AKP Genel Lider Yardımcısı Leyla Şahin Usta da hususla ilgili toplumsal medya hesabından paylaşım yaptı. Hasan Hüseyin Uysal’ın ismini vermeden yapılan açıklamanın kabul edilemez olduğunu kaydeden Usta, “6 yaşındaki çocuğa istismarla ilgili Adalet Bakanlığımız inceleme başlatmış ve Meclisimizde araştırma komitesi kurulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. Mevzu ile ilgili bir kamu çalışanının yaptığı yersiz açıklama asla kabul edilemez. Bu kişi için de soruşturma başlamıştır” dedi.

KADINLARI DA AMAÇ ALMIŞTI

Uysal, daha evvel de bayanları giysileri üzerinden gaye almış ve büyük reaksiyon çekmişti. Uysal, bayanlar hakkında “Toplumun en zayıf yanı da en kuvvetli yanı da bayan. Konya’da bile göbeği, göğüslerinin yarısı, omuzları, bacak uyluğunun % 80’i açık tipler türedi. Bu teşhir, ‘beden görseli satma’ değil mi? Vücut satmaya giden yol, fa..şelik yolu değil mi? Cariyeler örtünmezmiş. Cariye mi bunlar!” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir