Depremde yıkılan binalarda deney yapılacak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılarda Adana’da 11 binanın yıkıldığı bölgede uzman eksper heyeti tarafından taban etüt testi kapsamında “jeoteknik deney” yapılarak zelzele performans tahlili çıkarılacak.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli, 11 ili etkileyen 7,7, ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılarda kentteki Mete, Sami Beyefendi, Ekim, Alpargün, Belük, Sinem, Meblağ Yapı, Zeray, İhsan Bayram, Özgür ve Kubilay apartmanları yıkıldı.

Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı yıkımların akabinde başlatılan çalışmalarda, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Zelzele Soruşturma Ofisince jeoloji ve inşaat mühendisleri ile mimarlardan teknik ve akademik eksper heyeti oluşturuldu.

Heyet, kentte yıkılan 11 binanın tabanında “jeoteknik deney” ile binaların sarsıntı performans tahlilini çıkaracak.

Bu yolla sondaj makinası aracılığıyla muhakkak bir derinlikten tabana “depreme benzer” ses dalgası gönderilip yıkılan binaların yerinin sarsıntı anında nasıl bir reaksiyon ürettiği ve taban sıkılığı ölçümlenecek.

Elde edilen bulgu ve datalar, incelenmek üzere Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından sertifikalı taban ve kaya laboratuvarına gönderilerek sayısal referans bedellerine uygun olup olmadığı tespit edilecek.

Tüm bu süreçler kentte yıkılan 11 binanın taban etüt raporunun güvenirliliğini artırmak maksadıyla yapılacak.

İşlemlerin akabinde çalışmalarda elde edilen bilgiler rapor hazırlanması için uzmana gönderilecek.

Soruşturma kapsamında 13 kişi tutuklanmıştı

Öte yandan, Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Sarsıntı Soruşturma Ofisi, kentte yıkılan binalardaki imal kusurlarıyla ilgili soruşturmasını titizlikle yürütüyor.

Enkaz alanlarından taşınan molozların ortasından pahalı ve ferdî eşyaların ayrılmasına yönelik süreçler de cumhuriyet savcısı nezaretinde sürüyor.

Adana’da yıkılan binalara ait yürütülen soruşturma kapsamında 13 Şubat’ta 1, 14 Şubat’ta 5, 16 Şubat’ta 6, 17 Şubat’ta 1 olmak üzere 13 kuşkulu tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir