Dünya’nın ‘El Nino’ kabusu başladı! 2024’ün Dünya’nın en sıcak yılı olması bekleniyor

Büyük Okyanus’ta El Nino hava olayı başladı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, tüm gezegeni etkileyen hava olayının önümüzdeki aylarda tesirini kademeli olarak artıracağı belirtildi. NOAA’dan İklim Bilimci Michelle L’Heureux yaptığı açıklamada, El Nino’nun gücüne bağlı olarak dünyanın birtakım bölgelerinde kuraklık ve şiddetli yağış riskinin artması üzere çeşitli olumsuz tesirlere yol açabileceğini ve gezegenimizde sıcaklık rekorunun yaşanabileceğini tabir etti.

NASA, MAYIS AYINDA EL NİNO’YU FARK ETMİŞTİ

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise geçtiğimiz mayıs ayında, Sentinel-6 Michael Freilich isimli uydudan alınan bilgilere nazaran Büyük Okyanus’un ekvatoral kısmında El Nino’nun gelişmekte olduğuna dair işaretler olduğunu bildirmişti. El Nino’nun Afrika’da, Avustralya’da ve Asya kıtasının kimi bölgelerinde kuraklığa, Hindistan’daki muson yağmurlarının zayıflamasına, Amerika kıtasının güney ve orta bölümlerinde ise şiddetli yağışlara neden olması bekleniyor.

REKOR SICAKLIKLAR GELEBİLİR

İngiliz bilim adamları ise, elde edilen bilgilere nazaran El Nino’nun şu anda güçlendiğini ve 2023’ün sonunda en güçlü haline ulaşacağının varsayım edildiğini tabir ederek, 2024 yılında ise yeni bir global sıcaklık rekorunun yaşanma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, El Nino hava olayının Büyük Okyanus’un ekvatora yakın orta ve doğu kesitlerinde ortalamanın üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları ile kendini gösteren ve ortalama olarak her 2 ila 7 yılda bir gerçekleşen bir iklim olgusudur ve fenomeninin birinciyim üzerindeki tesiri Büyük Okyanus’un çok ötesine kadar ulaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir