E-ticarette trilyon TL’lik kazanç çağı

Ticaret Bakanlığı’nın “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi bilgilerine nazaran Türkiye’nin e-ticaret hacmi bir evvelki yıla nazaran yüzde 109 artarak 800 milyar TL’ye ulaştı. Birebir devirde sipariş adedi yüzde 43’lük artışla 3 milyar 347 milyondan 4 milyar 787 milyona yükseldi. Bu devirde perakende e-ticaret hacmi 458 milyar TL olarak gerçekleşti. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Lider Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, pazarda yaşanan hareketin 2023 yılı için kendilerini daha da umutlandırdığını belirterek, Türkiye’nin dış ticarette büyüyen amacının de e-ticaret kesimindeki hacmi daha da artıracağına dikkat çekti. Ticaret Bakanlığı’nın 2023 yılı için 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi maksadını belirlediğini vurgulayan Çevikoğlu, şu tabirleri kullandı:

YAPAY ZEKÂ DOKUNUŞU

“Yine bakanlığın 2023 yılı gayelerine baktığımızda bayanların, iş kurma ve geliştirme süreçlerini kolaylaştıracak, e-ticaret platformlarında daha fazla yer almalarını teşvik edecek, hizmet kooperatifleri başta olmak üzere kooperatifler yoluyla güçlendirilmesini sağlayacak adımlar atılacak. Öteki yandan e-KİP (Elektronik Kolay İhracat Platformu) Platformunun hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu biçimde ülkelerin e-ticaret pazarları, değerli yurtdışı pazar yerleri ile tüketici davranışları hakkındaki bilgi gereksinimleri tek bir platformdan karşılanacak, yapay zekâ uygulamaları dahil gelişmiş bir teknoloji altyapısıyla gaye pazar belirleme noktasında e-ihracata yönelik çevrimiçi dijital danışmanlık hizmeti de verilecek.”

‘HER YIL BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’

“Hedefimiz öbür ülkelerin Türkiye e-ticaret sitelerinden yaptığı harcama oranını daha da katlamak” diyen Çevikoğlu, “2022’de yurtiçi e-ticaret harcamalarının hissesi yüzde 91.3 oranıyla 731 milyar TL olarak gerçekleşirken, öbür ülkelerin Türkiye e-ticaret sitelerinden yaptığı harcamaların oranı yüzde 4.2 ve 33.8 milyar TL olarak hesaplandı. Dış ticarette 2023 yılında yapılacak atılımlar, e-ticaret bölümümüzdeki bu yüzde 4.2’lik oranı daha da büyütecektir. 2022’deki değişime baktığımızda giysi, ayakkabı ve aksesuvarda da yüzde 122’lik bir artış görüyoruz. Öteki yandan süpermarket alışverişi de yüzde 95 oranında arttı. 2023 yılında bu dallarda de kıymetli bir büyüme bekliyoruz” dedi. 2023 yılında e-ticarette trilyon TL’lerin konuşulacağını ve maksatlarını buna nazaran belirlediklerini anlatan Çevikoğlu, “2021’de e-ticaretin genel ticarete oranı yüzde 17.7 iken, bu oran geçen yıl yüzde 18.6’ya çıktı. Bu orandaki büyüme de her yıl katlanarak gidecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir