“Eğitimde asrın projesi” olarak duyurulan FATİH Projesi 12 yıldır tamamlanamadı

AKP iktidarının “Eğitimde asrın projesi” sloganıyla 2010 yılında başlattığı FATİH Projesi için yeni bir gaye daha konuldu. Akıllı tahta kurulan dersliklerin oranı yüzde 62’de kalırken, Bakan Özer “2022 sonuna kadar dersliklerin yüzde 90’ı etkileşimli tahtayla buluşacak” dedi.

2010 yılında başlayan ve 2014 yılına kadar tamamlanacağı söylenen proje, milyarlarca liralık harcamaya rağmen 12 yılın sonunda hala maksadına ulaşamadı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer de FATİH Projesi kapsamındaki yeni amacını açıkladı. Bakan Özer’in, “2022 yılı sonuna kadar 23 bin etkileşimli tahtanın heyetimi ile proje kapsamında toplamda 545 bin 691 derslikte etkileşimli tahta öğrenci ve öğretmenlerin hizmetinde olacak” dedi. Bakan Özer’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda toplam derslik sayısı olarak açıkladığı 870 bin 150 sayısı göz önüne alındığında, etkileşimli tahtası bulunan dersliklerin oranı yüzde 62’de kaldı.

“Faturalar kullandığınız internet suratına uygun değilse ödemeyin”

Bakan Özer, etkileşimli tahtası olan derslik sayısının yarım milyonu aşması ile “Türkiye’nin bir alanda daha eğitimde teknoloji kullanımında dünyanın sayılı ülkeleri ortasına girdiğini” söyledi. FATİH Projesi, 2021 yılı prestijiyle sadece yüzde 62’lik gerçekleşme oranına ulaşabildi. Tüm öğrencilere tablet dağıtma savıyla yola çıkılan proje kapsamında bugüne kadar tablet dağıtılan öğrenci sayısı ise sadece 1 milyon 130 bin ile söz edildi.

MEB’in, “En büyük ve en kapsamlı eğitim hareketi” dediği FATİH Projesi’nde yaşanan sıkıntılar bunlarla da sonlu kalmadı. Yüksek fatura sorunu da projenin okullara getirdiği yükler ortasında yer aldı. Proje kapsamında Türk Telekom tarafından VPN teması sağlanan kimi okulların yüksek fiyatlar ile faturalandığı öğrenilirken MEB okullara, “Faturalar kullandığınız internet suratına uygun değilse ödemeyin” talimatını verdi.

Kurulan sistemler birçok okulda kullanılmıyor

Sayıştay da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Asrın projesi” formunda duyurduğu FATİH Projesi kapsamında gerçekleştirilen yatırımların atıl kaldığını belirledi. FATİH için kurulan sistemlerin birçok okulda kullanılamadığını tespit eden denetçiler, okullara etkileşimli tahtalar için altyapı kurulduğunu lakin binlerce okulda etkileşimli tahta bulunmadığını raporladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2010-2022 yıllarını kapsayan 12 yıllık devirde FATİH Projesi kapsamında 15 milyar TL’ye yakın para harcadı. Nimet Çubukçu’nun Ulusal Eğitim Bakanlığı devrinde başlatılan proje beş bakan eskitti. AKP iktidarında vazifeye gelen çabucak her bakan, “FATİH Projesi tamamlanacak” argümanını ortaya koysa da projede maksat bir türlü tutturulamadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir