Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsü’ teklifine yanıt: Adam gibi adamsan Anayasa ile çözelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsü yasa teklifi’ne karşı ‘başörtüsüne anayasal teminat’ kartını açtı. Erdoğan, AK Parti Küme Toplantısı’nda Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne yönelik daha evvelki açıklamalarının yer aldığı bir görüntüyü da izletti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

BİZ ÇÖZERİZ: Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme, her bir insanımızın refah kaybını telafi etme kelamımızı kademe basamak yerine getiriyoruz. Ülkemizin önündeki zorlukların ve insanımızın yaşadığı sıkıntıların tahlili mümkün müdür? Evet. Bu tahlili sağlayacak tek yürütme temsilcisi biz, tek siyasi parti AK Parti, tek ittifak Cumhur İttifakı’dır

GÜNAH ÇIKARIYOR: Biz içeride eser ve hizmet siyasetiyle, dışarıda ülkemizin prestijini yükseltecek diplomatik mekiklerle uğraşırken, birilerinin de buram buram riyakârlık peşinde koştuğunu görüyoruz. CHP Genel Lideri, bizim ömrümüzü verdiğimiz bir gayret sonucunda adım adım çözdüğümüz başörtüsü problemiyle ilgili günah çıkarıyor, güya yeni bir teklif getiriyor. Doğrusu bu zatın niçin bu türlü bir teklifle ortaya çıktığını anlamakta zorlandık. Zira biz, zulüm seviyesine varan bu mevzuyu, her alanda ülke gündeminden çıkarttık.

BAŞÖRTÜSÜ DİYE BİR SORUN KALMADI: Türkiye bir devir Meclis’e başörtüsüyle girdiği için, ey CHP senin yandaşın, her şeyin, fikir baban artık ebedi alemde… kürsüden, ‘Haddi bildirilmeye davet edilen’ milletvekilleri görmüştü. Siz de bunları alkışlamıştınız. Yanına bir iki tane başörtülü bayanı alıp, onlara rozet takmakla bu işi çözdüğünü mü zannediyorsun? İstismar siyaseti yaparak milletin karşısına çıkma. Bu zatın, artık yaşanmayan bir sıkıntıyla ilgili bir gece yarısı ortaya çıkıp, yasal düzenleme teklif etmesinin gerisindeki riyakârlığı görüyoruz da, öteki ne hesap var, onu da kıymetlendirmemiz lazım. Bugün Türkiye’nin gündeminde başörtüsü diye bir sorun artık kalmamıştır.

TEMEL HAKTIR: Geçmişte bu ülkede ‘başörtüsü’ diye utanç verici bir sorun yaşandıysa, bunun tek müsebbibi, şahsen Kılıçdaroğlu’nun temsil ettiği CHP zihniyetidir, CHP faşizmidir. İşin temeline bakılacak olursa, genelde kılık kıyafet ve özelde de başörtüsü problemi ne yasa, ne anayasa konusu olmaması gereken natürel bir haktır. Nasıl başı açık bir hanım kardeşimizin bu halde hayatın her alanında var olabilmesi için rastgele bir yasa ve anayasa düzenlemesi gerekmiyorsa, birebir durum başörtülü kardeşlerimiz için de geçerlidir.

AYM’YE GÖTÜRMÜŞTÜ: Biz 2008 yılında MHP ile birlikte Meclis’te başörtüsü tartışmalarını kökten çözecek bir anayasa değişikliği yapmıştık. Hayata geçirdiğimiz anayasa değişikliği birilerini o denli rahatsız etmişti ki, bunu ‘411 el kaosa kalktı’ manşetiyle duyurmuşlardı. Bu değişikliği, iptali için büyük bir keyifle AYM’ye götüren kişi şahsen Kılıçdaroğlu’nun ta kendisiydi. Kılıçdaroğlu’nun iptal müracaatında yer verdiği ‘başörtüsünün çağdaş demokrasiye tehdit oluşturduğu, kamu tertibini, toplum huzurunu ve beraberliği zedeleyeceği’ tabirleri hem bu şahsın alnına, hem de demokrasi tarihimize kara bir leke olarak kazınmıştır.

İKNA ODALARI: Sayın Kılıçdaroğlu, senin üst seviye yöneticilerin üniversitelerimizde ikna odalarını kurmadılar mı? Bu ikna odalarında kızlarımızın başındaki örtüleri çıkartmadılar mı? Bunlara yapılan zulümden kurtulacağını mı zannediyorsun? Bunun hesabını kolay kolay veremeyeceksin. Onlar da veremeyecek.

YENİ YASAKLARIN DESTEĞİ: Kılıçdaroğlu’nun son teklifini bir taktik adım olarak görüyorum. Diyor ki ‘bu hususta kanun çıkaralım.’ Kanun teklifi diye Meclis’e sundukları metin, sorunu hem tüm boyutlarıyla kucaklamaktan hem de istek edilen biçimde çözmekten uzaktır. Hatta tam bilakis, geçmişte olduğu üzere berbat niyetli yorumlar eliyle, yeni yasakların desteği haline bile gelebilir. Madem bu mevzuyu kendisi gündeme getirdi, öyleyse biz daha öte bir teklifle mukabele edelim. Şayet bu zat, temel bir insan hakkı olan başörtüsü sıkıntısını ülkenin gündeminden kati formda çıkarmakta samimiyse, kelamının ardındaysa gelin tahlili yasa değil anayasa seviyesinde sağlayalım… Zira bugün Meclis’te kolay çoğunlukla çıkan bir maddeyle verilen hakkın, yarın bir öbür Meclis denkleminde birebir halde alınabilmesi mümkündür. Sıkıntıyı anayasa seviyesine taşıdığımızda ise süreç bu kadar kolay yürüyemeyeceği için nispeten daha kalıcı, daha sağlam bir iş ortaya çıkmış olacaktır. Dürüstsen, samimiysen, adam üzere adamsan, gel bunu bu türlü yapalım. Böylelikle CHP’ye, 14 yıl sonra üzerindeki utanç lekelerinden en azından birini temizleme fırsatı vermiş de olacağız.

HIZLA GELECEK: Biz, demokrasiye ve ulusal iradeye saygımızın gereği, ağızdan çıkan kelama nazaran kendi teklifimizi sunuyoruz. Arkadaşlarıma talimatı burada veriyorum. Çalışmalarını hızla hazırlayıp getirecekler. Gerisi CHP’nin ve başındaki zatın bileceği iştir. Hatta bununla kalmayalım, bayanın ve erkeğin birlikteliğinden oluşan aile kurumumuzu da güçlendirerek, geleceğimize itimatla bakmamızı sağlayacak ek değişiklikler de yapalım.

Alevi çalışması cuma açıklanacak

Hükümetlerimiz devirlerinde, inanç, köken, meşrep alanlarındaki tüm özgürlükleri CHP’ye karşın hayata geçirdik. Kürt problemi diye ülkemize giydirilmeye çalışılan mecnun gömleğinden onlara karşın kurtulduk. Bizim Kürt sorunu diye bir meselemiz, kederimiz yok ki. Şu anda benim kabinemde iki Kürt arkadaşımız var. Fakat sende bu noktada sıkıntı çok, her numara var. Bu zat terör örgütlerinin temsilcileriyle Ankara’dan İstanbul’a dirsek dirseğe yürüdü. İnşallah önümüzdeki cuma, yeni bir adımını atacağımız çalışmalarla Alevi kardeşlerimizi ülkemizden koparma projelerini de onlara karşın akamete uğratıyoruz.

‘Olacağı buydu zaten’

Erdoğan, küme toplantısının çıkışında “anayasa” davetine CHP’den gelen jet “ret” karşılığı kıymetlendirdi. Erdoğan, şunları söyledi: “Olacağı buydu aslında. Dürüst değil bunlar. Bu işte aslında yasal düzenlemeye filan falan gerek yok. Zira şu anda esasen yasal teminat altında. Şayet sen dürüstsen, samimiysen gel bu işi anayasa teminatı altına alalım. Kaldı ki anayasamızda da bunu geniş manada teminat altına alan unsurlar var. Lakin hak ve özgürlükler çerçevesi içinde açık, samimi, başörtüsü konusunu biz oraya oturtalım… Ben artık Anayasa Komitesi, Adalet Kurulu üyelerimi çalıştırıyorum. Teklifimizi Meclis’e getireceğiz. Getirdikten sonra o desteklemeyecek ve ne kadar samimi olduğu her vakit olduğu üzere tekrar meydana çıkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir