Filistin uyarmıştı: İsrail’in yeni başbakanı “siyonistim” deyip ilan etti

Filistin Başbakanı Muhammed İştiye, dün İngiltere’nin İsrail’in Tel Aviv kentindeki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma niyetinden “endişeli” olduğunu duyurmuştu. Bugün İngiltere Başbakanı Liz Truss, “Ben büyük bir siyonistim” diyerek, İngiltere Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya olumlu baktığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan manzaralarda, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın, önderi olduğu iktidardaki Muhafazakar Parti’nin Birmingham kentinde düzenlenen parti konferansı kapsamında İsrail’in Muhafazakar Dostları (CFI) isimli kümenin aktifliğine katılarak konuşma yaptığı görüldü.

İngiltere’nin başbakanı olarak birinci sefer CFI’nın programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Truss, “Bildiğiniz üzere ben, büyük bir siyonistim, İsrail’in büyük bir destekçisiyim ve İngiltere-İsrail ortasındaki alakayı güçlendirebileceğimizi biliyorum.” diye konuştu.

Etkinliğe katılan İsrail’in Londra Büyükelçisi Tzipi Hotovely de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Başbakan (Truss), gururlu bir siyonist olduğunuzu söylediğiniz ve İsrail’le bu kadar uygun bir arkadaş olduğunuz için teşekkür ederim.” sözünü kullandı.

CFI’nın aktifliğine, Dışişleri Bakanı James Cleverly ile Hükümetlerarası Bağlantılar Bakanı ve Eşitlik Bakanı Nadhim Zahavi’nin yanı sıra Muhafazakar Parti’den birçok isim katıldı.

BAŞBAKAN, İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KUDÜS’E TAŞIMAYA “OLUMLU BAKIYOR”

İsrail Başbakanı Yair Lapid, 22 Eylül’de yaptığı açıklamada, Truss’ın, ülkesinin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya “olumlu baktığını” belirtmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Şurasına katılmak için bulunduğu New York’ta İngiliz mevkidaşı Truss’la bir ortaya gelen Lapid, görüşmeye ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İngiltere Büyükelçiliğini İsrail’in başşehri Kudüs’e taşımaya olumlu baktığını açıklayan kıymetli arkadaşım Truss’a teşekkür ediyorum. İki ülke ortasındaki iştiraki güçlendirmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İngiltere’nin İsrail nezdindeki büyükelçiliği Tel Aviv’de, Filistinlilerle ilgilerden sorumlu başkonsolosluğu da Doğu Kudüs’te bulunuyor.

Dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü işgalinin meşruiyetini tanımadıkları için büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaktan kaçınıyor. Lakin ABD, 2018’de Donald Trump’ın başkanlığı devrinde, büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştı. ABD’yi, Honduras, Guatemala ve Kosova izlemişti.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir