Galeria’nın eski müteahhidi: Yumuşak zemine denk geldim, vazgeçtim

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat günü meydana gelen ve 11 vilayette yıkıma neden olan 7,7 ile 7,6’lık zelzelelerde Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan ve 1999 yılında açılan 4 bloklu Diyar Galeria AVM de sarsıntıda hasar aldı. 4 katı alışveriş merkezi, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Diyar Galeria’nın sarsıntıda bir bloğu yıkıldı ve 89 kişi hayatını yitirdi. Öbür 3 bloğu için de yıkım kararı verildi ve geçtiğimiz gün yıkım süreci tamamlandı.

Sur Ajans’tan Arif Bulut’un haberine göre Diyar Galeria’ya ait açılan soruşturmada şahitlerin tabir süreçleri sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Diyar Galeria’daki spor salonuna kayıtlı bir cumhuriyet savcısının şahit olarak tabiri alınmış ve şahit savcı sözünde soruşturma savcılarına kolon kesme tezlerine dair fotoğraf sunmuştu. Evvelki gün ise ismi Diyar Galeria’nın müteahhitleri ortasında geçen ismi geçen Mücahit Can, Ankara’da SEGBİS üzerinden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na şahit olarak söz verdi. Daha evvel verdiği sözlerini tekrarlayan Mücahit Can, dün verdiği sözünde Diyar Galeria’nın üretim kademesinde yaşananlara değindi.

‘YUMUŞAK TABAN İNŞAAT İÇİN UYGUN DEĞİL’

“Diyar Galeria İş Merkezinin yıkılmadan evvelki haliyle inşa edilen yapıyı ben yapmadım müteahhitliğini üstlenmedim” diyen Can, 1994 yılında arsa sahipleri ile ‘kat karşılığı’nda bir mutabakat yaptığını söyledi ve üretimden vazgeçtiği süreci şöyle anlattı:

“1994 yılında alınan yapı ruhsatına ait benden evvel bir yapı ruhsatı alındıysa yahut proje çizildiyse o arsa üzerinde rastgele bir resmi süreç yapıldıysa bilgim yoktur. Ben yalnızca 1995 yılında M.Y Mimarlık isimli firmaya tek bir tane proje çizdirdim. Projeyi çizen bireyler Mimar Ş. K. ve Mimar C.A.’dır. Bu proje belediyeye sunulmuş olup onaydan geçmiş olmalı ki arsa üzerinde hafriyat süreçlerine başladım. Fakat o devirde resmi süreçler şuan ki sisteme nazaran makul bir disiplinde yürütülmediği için onaydan evvel hafriyat süreci yapılmış olabilir. Hafriyat sürecine başladık, hatırladığım kadarıyla 6 dönüm kadar alan üzerinde kazma süreci yaptım. Bütün içerecek formda kazma sürecini yaptım.

Yumuşak yere denk geldim, yumuşak yer de inşaat yapmak için de uygun değildir. Bunun tespiti için de yer etüdüne muhtaçlık duydum, bu yer etüdü çalışmasına tahminen birinin beni uyarması sonucunda aldırdım. Belediyenin bu hususta tespit yapıp yapmadığını, benim bildirimde bulunup bulunmadığımı hatırlamıyorum. Fakat yer etüdü konusunda S.E isimli bir inşaat mühendisi ile görüştüm. Kendisi de ismini hatırlamadığım bir jeoloji mühendisi ile birlikte gelip arsa üzerinde bir etüt çalışması yaptı. İlgili yer etüttü raporunun bir nüshasının kurumlarda ya da raporu düzenleyen şahıslarda olup olmadığını bilmiyorum. Ben bu raporu rastgele bir kuruma sorup sormadığımı hatırlamıyorum. O devirde Jeoloji Mühendisleri Odası var mıydı hatırlamıyorum. Lakin öncelikli olarak arsa makilerinin vekili ile görüştüm. Arsa sahiplerinin vekili olan M.S.Y ile yapmış olduğum görüşmede; inşaat için uygun olan tabana inmemiz gerektiğini, ekstra eksi iki bodrum katının yapılması gerektiğini, bu durumunda ayrıyeten masrafı olduğunu bu masraflara katılmaları gerektiğini söyledim, kendisi de kabul etmedi. Bugünkü koşullara baktığımız vakit inşaatın üretiminden karşılıklı olarak vazgeçildiği takdirde noterde onaylı bir mukavelenin yapılması gerekir, lakin o devir kurallarında bu türlü bir mecburilik var mıydı yok muydu hatırlamamakla birlikte bir kontrat yapıp yapmadığımızı da hatırlamıyorum.

‘BENDEN SONRA İKİ FİRMA BİRLİKTE YAPTI’

Benim bu arsa ile ilgili bu anlattıklarım dışında rastgele bir inşaat faaliyetim olmadığı için gereç temin etmedim. İnşaat alanında da rastgele bir imalatım yoktur. Kimseyi çalıştırmadım. İnşaatın imalinden vazgeçtikten sonra benim burayla rastgele bir alakam kalmadı. Ben inşaat üretiminden vazgeçtikten sonra ilgili kurumlara bir bildirimde bulunup bulunmadığımı hatırlamıyorum.

Benden sonra bu arsayı E.Grup ve Ö. İnşaat isimli firmaların birlikte yaptığını duydum. Bütün Diyarbakır halkının bildiği üzere bende o formda biliyorum. Lakin ortalarındaki iştirak ve inşaat üretim bağlantısının ayrıntısını bilmiyorum. Ben hatırladığım kadarıyla inşa etmek istediğim arsa üzerinde 37 bin metre karelik imalat alan üzerinde çalışma yapacaktım. Ben bu bilgiyi olaylar nedeniyle tabirine başvurulan Mimar Ş.K ile dün yüz yüze Ankara’da yaptığım görüşme ile edindim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir