‘Güzelliğini’ volkanik aktiviteye borçlu: “Tetikte olmamız gerekir”

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran, Doğu Akdeniz’in en faal ve tehlikeli sualtı yanardağı Kolumbo’yu inceleyen jeologlar, Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında ve Ege Denizi’nin ortasında yer alan bu adanın ‘güzelliğini’ volkanik aktiviyete borçlu olduğunu belirtiyor.

Yanardağın Tunç Çağı’nda şiddetli bir patlamaya sahne olduğu ve çeşidinin tek örneği olan yarı batmış haldeki kalderayı oluşturduğu biliniyor. Yanardağ patlaması sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yer biçimine kaldera ismi veriliyor. Öte yandan birebir patlamanın tüm Akdeniz’i etkilediği ve bütün bir uygarlığı yok ettiği de biliniyor.

Çeşme’de ve Santorini’nin 160 km kuzey-kuzeydoğusunda yer alan Çeşme-Bağlararası arkeolojik alanında yapılan araştırmalar, o volkanik patlamada tsunaminin de meydana geldiğini ve dev dalgaların bugünkü Türkiye kıyılarını da etkilediğini ortaya koymuştu. Artık ise, CNN International’a konuşan jeologlar, yanardağın yüzlerce yıldır patlamamasına karşın asla ölmediğini vurguladı.

Geçen yıl Santorini’yi birinci kere ziyaret eden derin sondaj araştırma gemisi JOIDES Resolution’ın keşif şefi Tim Druitt, “Kolumbo’da aktivitenin arttığını görmeye başlarsak, o vakit tetikte olmamız gerekir” tabirlerini kullandı.

“GEÇMİŞTEKİ PATLAMALARI ANLAYABİLİRSEK…”

Atina Üniversitesi’nden jeolog Evi Nomikou ise, son 20 yıldır memleketi Santorini’deki her keşif seyahatine katıldı. “Başlangıçta yanardağın hangi kısımların kara, hangi kısımların su olduğunu gösterecek olan jeo-bulmacayı yavaş yavaş çözüyoruz” diyen bilim insanı, kelamlarını şu formda sürdürdü:

“Geçmişteki patlamaları ve tesirlerini daha yeterli anlayabilirsek, gelecekteki zorlukları daha düzgün ele almak için bir yol haritamız olur.”

Kolumbo patladığında, onlarca kilometre yüksekliğe ulaşan bir duman sütunu üretebilir. Ayrıyeten tıpkı Tunç Çağı’ndaki üzere bir tsunamiyi de tetikleyebilir.

Yaklaşık 10 yıl evvel volkandaki aktivitenin arttığı tespit edilmiş ve bu da bir telaş dalgasına yol açmıştı. Lakin aktivite o vakitten beri azalma eğiliminde. Volkan uzmanı Druitt ise, “Neyse ki volkanlar patlamadan evvel yeteri kadar ihtar veriyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir