Haftada 4 gün çalışma verimliliği artırıyor: Patronlar da mutlu

İngiltere’de kimi şirketler haftada dört gün çalışmayı deniyor. Şimdiye kadar oluşturulan programa 70 şirket katıldı. Şirketlerin toplamda 3 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Bu şirketler hakkında yapılan bir ankette “Dört gün çalışmak nitekim işe yarıyor” sonucu çıktı. İştirakçilerin yüzde 88’i dört günlük çalışma modelinin yeterli işlediğini aktardı. Yalnızca yüzde 2’lik bir kısım bu modeli zorlayıcı bulunuyor.

Modele nazaran çalışma günü haftada dörtde düşerken mesai saatleri 32 ile sınırlanıyor. Çalışanların maaşında bir kesintiye gidilmiyor.

Pilot uygulamanın kasım ayında sona ereceği belirtiliyor fakat şirketinlerin yüzde 86’ı bu uygulamayı sürdürme niyetinde.

Yapılan incelemelere nazaran iştirakçilerin yüzde 49’u verimlilikte artış görürken yüzde 46 verimlilik konusunda bir değişim olmadığını söyledi.

Şimdiye kadar İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, İrlanda ve Kanada’da haftada dört gün mesai uygulamaları kimi şirketlerce deneniyor.

Uygulamanın daha fazla ülkede ve şirkette yayılması için kurulan 4 Day Week Küresel isimli sivil toplum örgütü kimi zorluklara da işaret ediyor.

Şirketlerin yüzde 20’sinin başlangıç basamağında vazgeçtiği belirtiliyor.

İZLANDA BAŞARMIŞTI

İzlanda’da araştırmacılar, geçen yıl yaptıkları açıklamada, dünyanın şimdiye kadarki en büyük haftada 4 gün çalışma denemesinin büyük muvaffakiyetle sonuçlandığını ve İngiltere’de de test edilmesi gerektiğini belirtmişti. Bu çalışmanın akabinde İngilter’de pilot uygulama haziran ayında başlamıştı. 

Denemenin akabinde İzlanda’daki Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği (Alda) ile İngiltere’deki “Autonomy” isimli fikir kuruluşlarının yayımladığı ortak tahlil, 2015’ten 2019’a kadar süren ve 2 bin 500’den fazla kişinin katıldığı denemelerin “üretkenliği ve refahı” artırdığını ortaya koymuştu.

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir