Hani Cebi Yoktu? Kefen İhalesinde Usulsüzlük Yapıldı

AK Parti Şanlıurfa Belediyesi’nin kamu ihalesinde usulsüzlük yaptığı sav edildi. Kamu İhale Kurumu (KİK)’in tespitleri sonucu Belediyenin en düşük teklif veren iştirakçiyi ‘Eksik bilgi doldurulmuş’ diyerek devredışı bıraktığı anlaşıldı.

İhalenin yenilenmesi ile birlikte kamu ziyanı önlendi…

Şanlıurfa  Büyükşehir Belediyesi, 18 Temmuz 2022’de 3 ay müddetli, 4000 erkek ve tıpkı sayıda bayan kefen ekibi ile yetişkin ve çocuk ceset torbası ihalesi düzenledi.Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine nazaran, ihaleye 11 firma katıldı. En yüksek teklif 3 milyon 986 bin TL, en düşük teklif ise 2 milyon 851 bin TL olarak verildi.

Ancak, ihale heyeti hizmeti en en düşük bedelle yapma teklifini veren İbrahim Keskin’in başvurusunu, başvuran bireyle ilgili kimi bilgilerin “Başvuru formunda eksik bilgi olduğu” gerekçesiyle kıymetlendirme dışı bıraktı.

Keskin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, ihale şartnamesinde “Gerçek kişilerden” bu bilginin istenmediğini, istense bile MERSİS kayıtlarından belediye tarafından alınabileceğini vurgulayıp, yapılan sürecin yöntemsiz olduğunu belirtti. Fakat, belediye başvuruyu kabul etmedi.

KİK, usulsüzlüğü tespit ederek ihaleyi iptal etti

Bunun üzerine adapsız olarak ihale başvurusu değerlendirmeye alınmayan  İbrahim Keskin, Kamu İhale Kurumu’na (KİK) şikayette bulundu. Keskin’in başvurusunu pahalandıran Kamu İhale Şurası, müracaatçının tez ettiği üzere gerçek bireylerden ihale şartnamesinde teklif vermeye yetkili olduğuna ait bilgiler kısmındaki ortaklar, üyeler, kurucular ile yöneticiler kısmının doldurulma zorunluluğunun bulanmadığını, bulunulsa bile bu bilgilerin Şanlıurfa Belediyesi tarafından MERSİS kayıtlarından alınabileceğini belirterek usulsüzlüğü hükmedip, ihaleyi iptal etti.

Kamu ziyanının önüne geçildi

1 Eylül 2022’de KİK’in iptal ettiği ihale 22 Eylül 2022’de yenilendi. İhaleyi, başvurusu dikkate alınmayarak birinci ihalede devre dışı bırakılan İbrahim Keskin 2 milyon 473 bin 180 TL müracaat, 2 milyon 851 bin 666 TL maliyetle kazandı. Böylece, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin usulsüzlük teşebbüsüyle kamu ziyanının önüne geçilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir