Havalı gün

Dünyanın en büyük teknoloji ve havacılık şenliği TEKNOFEST yarın başlıyor. T3 Vakfı ve paydaşlarının teşebbüsleriyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST, 1 Mayıs Pazartesi günü sona erecek. 66 ülkeden 330 binden fazla ekip, 1 milyondan fazla yarışmacının katılacağı şenlik için son hazırlıklar da tamamlandı. Bu yılki şenlikte ilgi odağı olacağı ön görülen Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’dan saat 12.32’de havalandı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na saat 13.09’da iniş yapan Bayraktar Kızılelma, birinci defa test uçuşlarının yapıldığı havalimanından öbür bir noktaya uçarak intikal etmiş oldu.

41 KATEGORİDE YARIŞMA

27 Nisan-1 Mayıs tarihleri ortasında yapılacak teknoloji şenliğinde yapay zeka, çip tasarımı, roket, insansız hava araçları, etraf ve güç teknolojileri, robot sistemleri üzere çeşitli kategorilerde 41 farklı teknoloji müsabakası düzenlenecek. 1 milyondan fazla yarışmacının katılacağı müsabakalarda 330 binden fazla grup projeleriyle yarışacak. Dereceye giren yarışmacılara 13 milyon TL ’den fazla para mükafatı verilecek.

EN YENİ TEKNOLOJİLER

Ücretsiz olarak girilebilecek şenlikte ziyaretçiler çeşitli teknolojileri ve simülasyon alanlarını deneyimleyebilecek. İştirakçilerin son çıkan teknolojiler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilecek.

GÖSTERİLER NEFES KESECEK

Festivalde, Türk Yıldızları, Solotürk akrobasi timleri, Atak Helikopteri, Gökbey, Akıncı, Bayraktar TB2 ve Hürkuş üzere ulusal imkanlarla geliştirilen hava araçlarının şovları yer alacak. Şenliğe gelen ziyaretçiler için nefes kesen hava akrobasi şovları yapılacak. Bu yılki şenlikte Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilgi odağı olması bekleniyor.

GÖKLERDE KOL KOLA

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Bayraktar Akıncı Tiha ile kol uçuşu gerçekleştirerek bir unsur imza attı.

Gökbey’e birinci görev

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, geçmiş yıllardan farklı olarak bu kere Teknofest 2023’e uçarak gitti. Şenliğe daha evvel kara yoluyla gönderilen ulusal helikopter, Ankara’daki TUSAŞ tesislerinden havalanarak Atatürk Havalimanı’na indi. Gökbey’in birinci intikal vazifesini muvaffakiyet ile tamamladığını belirten Gökbey Program Müdürü Tolga Orhan, “TEKNOFEST bizim için birinci oldu. Bundan ayrıyeten mutluyuz” dedi.

Boğazda şov

Teknofest 2023 kapsamında Türk Yıldızları ve Solotürk İstanbul Boğazı’nda selamlama uçuşu gerçekleştirdi. Vatandaşlar da Üsküdar ve Ortaköy kıyılarında, uçuşa ağır ilgi gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir