İran lideri Hamaney: Düşman, İran’da bir kombine savaş başlattı

İran başkanı Ali Hamaney, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin üzerine başlayan protestoları, ABD ve İsrail üzere ülkelerin İran aleyhine başlattığı ‘kombine savaş’ olarak nitelendirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, Hamaney, başşehir Tahran’da ‘Öğrenciler Günü’ münasebetiyle düzenlenen programda konuştu.

Hamaney, “Bu sokak isyanları sıradan bir isyan değildi. Daha derin bir programdı. Düşman İran’da bir kombine savaş başlattı. ABD, İsrail, birtakım Avrupa ülkeleri ve kümeler bu savaş için birkaç haftadır tüm imkanlarını seferber ettiler” dedi.

ABD’nin İran’da daha evvel de toplumu kışkırtmaya yönelik teşebbüslerde bulunduğunu söyleyen Hamaney, İran halkının bu teşebbüsleri boşa çıkardığını söz etti.

İran başkanı Hamaney, Washington idaresinin Irak, Afganistan ve Lübnan’dakine benzeri halde İran’da da hesap kusuru yaptığını lisana getirdi.

Ne olmuştu? 

Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi İran’da ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Ülke genelindeki şovlarda 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı öne sürülürken, İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), şovlarda emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 253’e yükseldiğini açıkladı. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir