İran lideri Reisi: Müzakere masasından kaçmayacağız ama…

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, nükleer müzakere masasından kaçmayacaklarını lakin ülkenin ilerlemesini Batılı ülkelerin taleplerine bağlamayacaklarını söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Reisi, başşehir Tahran’daki Ez-Zehra Üniversitesi’nde bir konuşma yaptı.

Ülkesinin şimdi sonuca ulaşamayan nükleer görüşmelerden kaçmayacağını belirten Reisi, “Onlar, ‘bizimle anlaşın ve söylediğimiz muahedeleri imzalayın ki ülkenizin sıkıntıları çözülsün’ dediler. Biz onurlu müzakerelere hazır olduğumuzu söyledik. Biz müzakere masasından kaçmıyoruz zira mantıklı taleplerimiz var.” dedi.

New York’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la bu bahiste görüştüğünü aktaran Reisi, “Sayın Macron ve New York’taki uzmanlardan hangi taleplerimizin mantıklı olmadığını söylemelerini istedim. Daha sonra sözlerimizin savunulabilir olduğunu kabul ettiler.” diye konuştu.

Reisi, “Biz onurlu müzakereleri hiçbir vakit dışlamadık lakin ülkenin ilerlemesini onların gülümsemesine ya da kaşlarını çatmasına bağlamayacağız.” sözlerini kullandı.

İran’da Mahsa Emini’nin mevti sonrasında başlayan protestoların üniversitelere de yayılmasına değinen Reisi, ülkede ölümlere yol açan olaylarda “düşmanın izlerinin görüldüğünü” söz ederek, “Öğrencilerimiz ve hocalarımız uyanıktır. Düşmanın uydurma hayallerinin gerçekleşmesine müsaade vermeyecekler ve düşmanın planlarını başarısızlığa uğratacaklardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Tahran’daki Buyruk Kebir Üniversitesi ile Şehid Beheşti Üniversitesi başka ayrı açıklamalar yaparak, şovlarda gözaltına alınan öğrencilerin tamamının özgür bırakıldığını duyurdu.

Tahran Üniversitesi Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Ali İstek Vechi de üniversitedeki öğrencilerin birçoklarının hür bırakıldığını ve yetkililerin üç gün içerisinde tüm öğrencilerin özgür bırakılacağını kendilerine ilettiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir