KHK’lı Platformları Birliği’nden Kılıçdaroğlu’na destek

ANKARA – OHAL periyodunda yayımlanan Kanun Kararında Kararnameler (KHK) ile kamu kurumlarından ihraç edilenlerin kurduğu ‘KHK’lı Platformları Birliği’ 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ait tavır dokümanını açıkladı.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanak vereceklerini belirten KHK’lilerin açıklamasında, “28. Periyot Milletvekili seçimlerinde muhalefet partilerinden geçmiş süreçte KHK’lar konusunda net hal alan, KHK’lılara takviye veren siyasetçilere ve KHK’lı aday adaylarına bulundukları seçim bölgelerinde takviye verilecektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise toplumda oluşan büyük mutabakat da dikkate alınarak 13. Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na takviye verilecektir” denildi.

‘BİRÇOK BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI’

Seçim tarihinin netleşmesiyle birçok belirsizliğin ortadan kalktığını, “amasız, fakatsız” demokrasinin yine güçlenmesi ve işletilmesini sağlamayı amaçladıklarını belirten KHK’lilerin açıklaması şöyle:

KHK’LILAR VİCDAN İLE KARAR VERECEK: KHK’lılar, demokratik kültürün bir göstergesi ve vatandaşlık vazifesi olan oy kullanılması, seçim güvenliğine dayanak verilmesi ve sonuçların demokratik işleyiş çerçevesinde ilanının sağlanması için üstüne düşen misyon ve sorumluluklarını yerine getirecek birikim, tecrübe ve bilince sahiptir. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi atmosferde ve çalkantılı süreçte KHK’lılar, hislerle hareket etmekten öteye geçerek akıl, mantık, ahlak ve vicdan ile karar verecektir.

ÇÖZÜME YÖNELİK UMUT ARTTI: Türkiye’de OHAL ve KHK’ların yol açtığı hukuksuzluk meseleleri başta olmak üzere, devam eden ekonomik, siyasal ve kültürel meselelerin birikerek kronik hale geldiği ortadadır. OHAL ve KHK uygulamalarının etkilediği kitleye bakıldığında KHK sorunu bir demokrasi problemidir. Demokrasinin yokluğu bir neden, KHK’lar ise bir sonuçtur. KHK’lı Platformları Birliği, birinci kurulduğu günden bu yana OHAL KHK meselesinin türel değil siyasi olduğunu ve tahlilinin de siyaseten olacağını tekraren vurgulamıştır. Vakit bu tezi doğrulamış ve OHAL ve KHK’lar kapsamında soruşturma-kovuşturmaya tabi tutulan 2 milyonu aşkın mağdurlar için siyaseten değişim beklentisi ve mümkünlüğü sorunun tahliline yönelik umutları da artırmıştır.

TARİHİ BİR SORUMLULUK: Bu kapsamda, KHK’lı Platformları Birliği seçimlerde muhalefet partilerinin seçim beyannamelerinde; emek, hukuk ve demokrasiden yana tavır açıklaması, KHK’ların tüm sonuçları ile iptal edilmesi, kozmik hukuk normları çerçevesinde adil ve yine yargılama şartlarının tesis edilmesi ve KHK sorununun tahlilinde kapsayıcı tekliflere ve bir yol haritasına yer verilmesine yönelik somut adımlar beklemektedir. KHK’lılar, seçim güvenliği çerçevesinde muhalefet blokunda yer alan partiler ve sivil toplum örgütleri ile işbirliğine açık olup, sandıklarda müşahit, gözlemci yahut sandığına sahip çıkan sade bir vatandaş olarak iradesini ortaya koyacaktır. KHK’lı Platformları Birliği, 72 vilayet platformu ile birlikte, seçim sürecinde faal rol üstlenmeyi tarihi bir sorumluluk olarak görmektedir.

KILIÇDAROĞLU’NA TAKVİYE VERİLECEK: KHK’lı Platformları Birliği kısa vadede KHK problemini üniversal hukuk prensiplerine bağlı kalarak tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırmaya çalışmakla birlikte, orta ve uzun vadede cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokrasinin çoğulcu anlayışını önceleyerek halkların bir ortada özgür ve barış içerisinde yaşadığı, toplumsal refahın üst düzeylerde olduğu bir ülkeyi inşa eden toplumsal dönüşümde tesirli olmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak, 28. Devir Milletvekili seçimlerinde muhalefet partilerinden geçmiş süreçte KHK’lar konusunda net tutum alan, KHK’lılara takviye veren siyasetçilere ve KHK’lı aday adaylarına bulundukları seçim bölgelerinde dayanak verilecektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise toplumda oluşan büyük mutabakat da dikkate alınarak 13. Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanak verilecektir. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir