Kıdem tazminatı tavanı belli oldu

Kıdem tazminatı tavanı 2022’nin ikinci yarısı için 15 bin 371 lira olarak uygulanıyordu. 2022 enflasyonunun belirli olması sonrasında memur artırımları da netleşti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, memur ve emekliler için yeni artırım haberini duyurdu ve maaş artış oranının yüzde 30 olarak uygulayacaklarını açıkladı.

Memur maaşlarına ocak ayında yüzde 30 artırım yapılmasına yönelik katsayı genelgesi yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı genelgesine nazaran kıdem tazminatında yeni tavan meblağı resmi olarak muhakkak oldu.

NTV’nin haberine nazaran, kıdem tazminatı tavan sayısı 2023 yılı için 19 bin 982 TL’ye yükseldi.

Nasıl hesaplanır?

Herhangi bir iş mukavelesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt fiyat fiyatında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan müddetler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir.

Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında emekçiye ödenen fiyatın yanı sıra, kendisine nizamlı olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatler (yol parası, yemek parası, tertipli olmak şartıyla ikramiye ödemeleri vb.) de dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı meblağı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sonlandırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir