Kılıçdaroğlu’nun bayrak açıklamasına Soylu’dan yanıt: Flama günü değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, zelzele felaketinin 37. gününde Hatay’ın Antakya ilçesinde açıklamalarda bulundu. Soylu, CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun ‘bayrak’ açıklamalarına ait “Bugün flama günü değil. Ne gerek var bunlara, niçin bu türlü açıklamalar yapılması konusunda bizi zarurî bırakıyorlar?” dedi.

Bakan Soylu konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Kılıçdaroğlu kenti ziyaret etti, her gelindiğinde bir palavra olduğunu söylemekten de imtina etmek istiyorum lakin bu yaklaşımı son derece yanlış buluyorum. Sayın valimiz de bakan arkadaşlarımız da işin başından beri buradalardı. Sayın Kılıçdaroğlu mezarlıkta bayrağı kaldırdığımıza yönelik ve benim bunun talimatını verdiğime yönelik telaffuzda bulundu. Sarsıntı bölgesinde palavra üzerinden siyaset yapılırsa Allah adama hesabını sorar.

Bugün flama günü değil. Ne gerek var bunlara, niçin bu türlü açıklamalar yapılması konusunda bizi mecburî bırakıyorlar? Elinde İBB var, Ankara Büyükşehir Belediyesi var, gelip çabucak bu sıkıntıyı karıştırmanın burada çalışan insanları karıştırmanın ne manası var.

Mezarlık yerini Denizli Belediyesi açmış. Bu tartışmayı yapmayı sahiden gerçek bulmadığımızı, Kılıçdaroğlu’nun buralara geldiğinde insanların morallerini yükseltecek açıklamalar yapmasının gerçek olabileceğini söylüyoruz. Ne olursunuz diğerini karalamaya yönelik adımlara atmayacak bir devirdeyiz ve yerdeyiz.

Burası siyasetin bu kadar yapılacak bir yeri değildir, Ankara’da yapabilirsiniz. Biz bazen kendi kendimize şunu eksik yapıyorsunuz diyoruz, kendi içimizde bu tartışmaları yapıyoruz. Bu dayanağa gereksinim var.”

Ne olmuştu?

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile birlikte zelzele felaketinde yıkımın yaşandığı Hatay’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, bir mezarlıkta asılı olan Türk bayrağı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin bayrağın indirilmesi için Ankara’dan talimat verildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Buraya gelirken mezarlıkları ziyaret ettik. Büyükşehir Belediyesi, Türk bayrağı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi bayraklarını asmış. Ankara’dan talimat bayrakları kaldırın diye… Hayatımda hiçbir vakit bu kadar üzülmedim. Türk bayrağını indirin diyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bayrağını indirin diyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi diğer bir devlete mi ilişkin arkadaşlar?” biçiminde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir