Kuduz Hastalığı belirtileri neler, nasıl bulaşır?

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bir köpek tarafından ısırılan ve kuduz kuşkusuyla Ankara’da tedavileri devam eden 2 çocukla ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın akabinde kuduz belirtileri gündeme geldi. Vatandaşlar, kuduz belirtileri ile ilgili ayrıntıları araştırmaya başladı. Pekala, Kuduz Hastalığı belirtileri neler, nasıl bulaşır?

Kuduz nedir?

Kurt, çakal, tilki, domuz, ayı, sırtlan üzere yırtıcı hayvanların ısırması sonucu bulaşan kuduz son devirde yine arttı. Kuduz, ısırma yahut tırmalama olmasa bile hayvanın tükürük yahut salyasının bir kesiye, açık bir yaraya yahut deri bütünlüğü bozulmuş bir bölgeye teması da bulaşabilir.

Kuduz, insanlarda ve öteki memelilerde Rhabdovirüs ailesinin bir RNA virüsünün neden olduğu, beyinde iltihaplanmaya yol açan viral bir hastalıktır. Enfekte bir hayvan öbür bir hayvanı ya da insanı yaraladığında ya da ısırdığında yayılır. Enfekte bir hayvanın salyası, göz, ağız yahut burun ile temas ederse kuduzu da iletebilir. Erken devirde tedavi edilmediğinde vefatla sonuçlanır.

İki cins kuduz bulunmaktadır. Bunlar şu halde:

Ensefalitik kuduz: Bu, insanlardaki hadiselerinin yüzde 80’inde görülür. Kişinin hiperaktivite ve hidrofobi yaşama mümkünlüğü daha yüksektir.

Paralitik kuduz: Felç, baskın bir semptomdur.

Kuduz nasıl bulaşır?

Enfekte hayvanın tükürük yahut salyasının deri bütünlüğü bozulmuş cilt ile teması sonucu bulaşabilir. Yani enfekte hayvanın ısırması yahut tırmalaması, riskli temas olarak kabul edilir. Isırma yahut tırmalama olmasa bile hayvanın tükürük yahut salyasının bir kesiye, açık bir yaraya yahut deri bütünlüğü bozulmuş bir bölgeye teması da bulaşma nedeni olabilir. Kuduzun bulaşmasında ısıran hayvan kadar ısırdığı bölge de bulaşıcılık açısından epey değerlidir. Baş boyun bölgesindeki ısırıklarda bulaşma riski yüksektir. Uzmanlara nazaran yapılan açıklamalar şu formda:

Kuduz belirtileri nelerdir?

Kuduz, beş farklı etapta ilerler:

İnkübasyon (Kuluçka dönemi)
Prodrom
Akut nörolojik dönem
Koma
Ölüm

İnkübasyon (Kuluçka dönemi)

”Semptomların ortaya çıkması çoklukla 3 ila 12 hafta sürer, lakin 5 günden az yahut 2 yıldan fazla da sürebilir. Isırmanın beyne ne kadar yakınsa belirtilerin ortaya çıkması çabuk olur. Belirtiler görüldüğü vakit kuduz ekseriyetle ölümcüldür. Virüse maruz kalmış olabilecek rastgele bir kişi, belirtileri beklemeden tıbbi yardım almalıdır.”

Prodrom

”Erken, grip gibisi belirtiler şunları içerir:

38 derece yahut üzerinde ateş
Baş ağrısı
Kaygı bozukluğu
Boğaz ağrısı ve öksürük
Mide bulantısı ve kusma
Isırık bölgesinde rahatsızlık

Bunlar 2 ila 10 gün ortasında sürebilir ve vakitle kötüleşir.”

Akut nörolojik dönem

Aşağıdakiler dahil olmak üzere nörolojik semptomlar gelişir:

”Kafa karışıklığı ve saldırganlık
Kısmi felç, istemsiz kas seğirmesi ve sert boyun kasları
Kasılmalar
Hiperventilasyon ve teneffüs zorluğu
Hipersalivasyon yahut çok fazla tükürük üretme ve muhtemelen ağızda köpürme
Yutma zahmetinden ötürü su yahut hidrofobi korkusu
Halüsinasyonlar, kabuslar ve uykusuzluk
Erkeklerde priapizm yahut kalıcı ereksiyon
Fotofobi ya da ışık korkusu

Bu fazın sonuna gerçek nefes hızlanır ve tutarsızlaşır.”

Koma ve ölüm

”Kişi komaya girerse, bir ventilatöre bağlı olmadıkça mevt saatler sonra gerçekleşir.

Nadiren, bu geç kademede bir kişi güzelleşebilir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir