Letonya – Türkiye maçından sonra puan durumu! A Milli Takım liderliği kaptı… “Kağıt üzerinde 5 kat fark vardı”

EURO 2024 Elemeleri D Kümesi üçüncü maçında A Ulusal Ekibimiz deplasmanda Letonya ile karşılaştı. Riga’daki Skonto Stadyumu’nda oynanan ve Macar hakem Tamas Bognar’ın düdük çaldığı maçı Ulusal Kadromuz 3-2 kazandı.

Türkiye’ye galibiyeti getiren golleri 22. dakikada Abdülkerim Bardakcı, 61. dakikada Cengiz Ünder ve 90+5’te İrfan Can Kahveci atarken Letonya’nın sayılarını 51. dakikada Eduards Emsis ve 90+4’te Tobers kaydetti. Letonya’da Emsis, 83. dakikada ikinci sarıdan kırmızı kart gördü.

İRFAN CAN’DAN SON DAKİKA GOLÜ

Milli Grubumuz, maçın uzatma dakikalarına 2-1 üstünlükle girdi. Letonya, 90+4’te Tobers ile 2-2 eşitliği yakaladı. 90+5’te Ulusal Grubumuz, İrfan Can ile yine öne geçti ve maçı 3-2 kazandı.

ERMENİSTAN, GALLER’İ YENDİ, LİDERLİĞE YÜKSELDİK

Gruptaki öteki maçta Ermenistan, sürpriz bir formda Galler’i deplasmanda 4-2 mağlup edince Ulusal Grubumuz maç ziyadesiyle liderliğe yükseldi.

D Kümesi Puan Durumu

1- Türkiye: 6 puan
2- Hırvatistan: 4 puan (maçı eksik)
3- Galler: 4 puan
4- Ermenistan: 3 puan
5- Letonya: 0 puan

SIRADAKİ RAKİP GALLER

Milli Ekibimiz, 19 Haziran Pazartesi günü Samsun’da Galler’i konuk edecek. Bizim Çocuklar, Eylül ayında eleme kümesindeki tek maçını Ermenistan ile kendi alanında oynayacak. Ekim ayında, Hırvatistan ile deplasmanda ve Letonya ile kendi alanında karşılaşacak olan Ay-Yıldızlılar, 21 Kasım’da deplasmanda oynayacağı Galler maçı ile elemeleri tamamlayacak.

2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Kümesi Maç Programı:

25.03.2023 / Ermenistan 1-2 Türkiye
28.03.2023 / Türkiye 0-2 Hırvatistan
16.06.2023 / Letonya 2-3 Türkiye
19.06.2023 / Saat 21.45 / Türkiye-Galler
08.09.2023 / Saat 21.45 / Türkiye-Ermenistan
12.10.2023 / Saat 21.45 / Hırvatistan-Türkiye
15.10.2023 / Saat 21.45 / Türkiye-Letonya
21.11.2023 / Saat 22.45 / Galler-Türkiye

EURO 2024 Elemeleri maç formatı ve finallere iştirak:

Her kümede gruplar, rakipleriyle biri iç, başkası dış alanda olmak üzere iki müsabakaya oynayacak. Maçlar sonunda kümelerini birinci iki sırada tamamlayan 20 ekip finallere gitmeye hak kazanacak.

EURO 2024 eleme kümesi maçları sonunda finallere katılmayı başaramayan ekipler ortasından, 2022/23 UEFA Uluslar Ligi A, B ve C Liglerinde elde ettikleri derecelere nazaran belirlenecek play-off maçlarının akabinde rakiplerine üstünlük sağlayan 3 grup da Almanya’daki final turnuvasına katılmaya hak kazanacak.

Bu kadrolara konut sahibi Almanya’nın da direkt iştirakiyle EURO 2024 finallerinde 24 ekip gayret edecek.

ARDA GÜLER, ABDÜLKERİM BARDAKCI VE UMUT NAYİR BİR BİRİNCİSİ YAŞADI

A Ulusal Futbol Grubu’nda genç futbolcu Arda Güler ve tecrübeli forvet Umut Nayir birinci kere birinci 11’de vazife aldı. Daha evvel ay-yıldızlı formayı bir kere giyen Arda Güler ve iki kere ulusal olan Umut, oyuna sonradan dahil olmuşlardı. Mart ayında Ulusal Ekip takımına birinci kere davet edilen fakat sakatlığı sebebiyle takımdan çıkarılan Abdülkerim Bardakcı, birinci ulusal maçına birinci 11’de çıktı.

ÖNCE ÇİZGİDEN ÇIKARDI, SONRA GOL ATTI

Süper Lig’de dönemi şampiyon tamamlayan Galatasaray’ın savunmasında Nelsson ile düzgün bir ahenk yakalayan ve döneme damga vuran isimlerden olan Abdülkerim, birinci ulusal maçında da tesirli bir oyun ortaya koydu.

Maça süratli başlayan Letonya, 11. dakikada kalemizde gole çok yaklaştı. Yaşanan karambolde evvel Mert Günok gole müsaade vermedi, akabinde Abdülkerim Bardakcı, tamamlanan topu keleye girmek üzereyken çizgiden çıkardı.

Çizgiden top çıkaran Abdülkerim, maçın 22. dakikasında ise Ulusal Grubumuzu öne geçiren golü attı. Hakan’ın ceza alanına gönderdiği hür vuruşta Merih art direkte topu öndirdi, Abdülkerim kale alanı içinde başla dokundu ve topu ağlara yolladı.

ARDA GÜLER TARİHE GEÇTİ

Milli formayla birinci sefer 11’de maça çıkan Arda Güler, bunu başaran en genç 3. ulusal futbolcu oldu. Batuhan Karadeniz(17 yıl – 5 ay – 16 gün), ulusal formayla maça 11’de başlayan en genç futbolcu pozisyonunda. Caner Erkin(17 yıl – 7 ay – 22 gün) ise bu listede ikinci sırada bulunuyor.

UĞUR MELEKE: ÇOK ACI ÇEKEREK KAZANDIK

Letonya’da galip geldik lakin çıkarmamız gereken dersler var.

1996 ve 2008’de Avrupa Şampiyonası’na katılmamız muvaffakiyet idi. Euro 2016 ve 2020’ye gitmemizse doğal sonuç. Çünkü 24’lü bir Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’nin bilet alması değil, alamaması haber kıymeti taşır. Aslında kıtada 20-25 civarında rekabetçi futbol ülkesi var, biz de bunlardan biriyiz ve 24’lü düzenlenen bir turnuvada sistemli olarak yer almalıyız.

EURO 2024 bileti için kümede iki ülke ile, Hırvatistan ve Galler’le yarışıyoruz. Bu yarışta telafisi güç bir yara almamak için Ermenistan-Letonya’ya puan kaybetmemeliyiz. Bu çerçevede dün Galler de sürpriz bir kayıp yaşamışken, bizim acı çekerek de olsa kazanmamız memnunluk verici.

BiZ 43., LETONYA 132. BASAMAKTA 

Biz şu anda FIFA sıralamasında 43’üncü basamaktayız. Letonya ise 132’nci. Moritanya’dan, Madagaskar’dan ya da Faroe’den daha zayıf bir rakiple oynadık dün. Alana 6 Letonya, 3 Polonya, 1 Arnavutluk, bir de Hollanda ikinci ligi futbolcusuyla çıktılar. Toplam kadro kıymetleri 10 milyon. Yani Orkun’un yarısı kadar bile değil. Bizim 11’imizdeyse bir Şampiyonlar Ligi finalisti (Hakan), bir Avrupa Ligi finalisti (Zeki), bir Hollanda şampiyonu (Orkun) ile, ağustosta Avrupa kupalarında izleyeceğimiz Merih, Cengiz, Mert, Ferdi, Abdülkerim, Arda ve Kerem vardı.

KÂĞIT ÜZERiNDE 5 KAT FARK VARDI 

İki grup ortasında kâğıt üzerinde tahminen beş katlık bir kalite farkı vardı ancak alandaki imaj için benzeri bir denklem kurmak güç. Dün Letonya bize harika zorluklar yaşattı, on bireyle kalemizi abluka altına aldılar, bir golleri ofsayt nedeniyle iptal oldu, kale çizgimizden bir topu Hakan, bir topu da Abdülkerim çıkardı. Dün kazandık ancak pazartesi için bence çıkarmamız gereken dersler var Riga’dan:

1- Daha seri paslaşmalıyız. Pas suratını artırmalıyız. Dün ekseriyetle çok yavaş paslaştık. Daima kestirim edilebilir bir futbol oynadık.

2- Letonya’da 1,87 üzeri tam 6 futbolcu vardı dün. Galler de havada âlâ bir takım. Bu türlü rakiplere karşı topu yere indirmeliyiz.

3- Savunma yerleşimimiz, alan paylaşımımız çok problemli. Bu üç günü bilhassa top rakipteyken yaptığımız yerleşim yanılgıları üzerine çalışarak geçirmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir