Mahkemeden kanser ilacı kararı: SGK karşılayacak

İstanbul’da göğüs kanseri hastası B.A., yurt dışından ithal edilmesi sebebiyle Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) ödemediği tek kutusu 39 bin 107 liralık (2 bin 19 euro) ilaç için dava açtı. Mahkeme, dava sonuçlanıncaya kadar ilacın parasının SGK tarafından ödenmesine karar kıldı.

Özel dalda çalışan 41 yaşındaki B.A’ya, Mayıs 2020 yılında beyin, karaciğer, kemik ve lenflere metastaz yapmış meme kanseri tanısı konuldu. B.A’nın tedavisi sürerken işinden ayrıldı ve bir yıl evvel malulen emekli oldu. Kullanılan ilaçların yetersiz kalması sonucu tedaviyi yürüten hekimler tarafından Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Besin ve İlaç Dairesi’nce (FDA) 2022 yılında onaylanan İngiliz ve Japon ilaç firması tarafından piyasaya sunulan ilacın kullanılması gerektiği bildirildi.

İlaç bedelinin kesintisiz ve fiyatsız olarak karşılanması için dava açıldı

Bunun üzerine hasta yakınları tarafından ilacın kullanımı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’na yapılan müracaat uygun bulundu. Lakin ilacın temini için yapılan müracaat 12 Ekim 2022’de reddedildi. Bunun üzerine hasta yakınları, bedeli yüksek olan ilacın kullanılmaması halinde B.A’nın hayatının tehlikeye gireceği, kelam konusu ilacın bedelinin kesintisiz ve fiyatsız olarak SGK tarafından tarafından karşılanması için dava açtı. 

“Sosyal devlet, herkesin hayatını sürdürmesini sağlamakla yükümlüdür”

Talebi pahalandıran Ankara 33. İş Mahkemesi kararında, “Sosyal devlet, toplumsal güvenlik hakkı kapsamında herkesin hayatı, vücut ve ruh sıhhati içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlüdür. Davacının hastalığının niteliği gözetildiğinde ilacın tedavi edici olup olmadığını irdelemeden kanser hastasının yaşama umudunu desteklemesi dahi kâfi görülmüştür. Davacının reçete edilen ilacı kullanılmaması halinde ileride telafisi imkansız ziyanlara yol açacağı kanaatiyle önlem isteminin kabulüne karar verilmiştir” sözlerine yer verdi.

Mahkeme, dava sonuna kadar ilacın bedelinin rastgele bir kesinti yapılmaksızın SGK tarafından karşılanmasına ve ilacın ithali için gerekli ödemenin direkt ithale yetkili Türkiye Eczacılar Birliği Yurt Dışından İlaç Temin Ünitesi’ne yapılmasına hükmetti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir