Malatya ve Kahramanmaraş’ta bahar yağmurları: Rekolte artış beklentisi var

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) İdare Konseyi Üyesi Yunus Kılınç, sarsıntı felaketinden sonra hoş yağışlar olduğunu söyledi.

Yağışlarla barajların dolduğunu belirten Kılınç, “Bu yıl Türkiye’de yağışlarla birlikte tahılda hiçbir sorun yaşanmayacak. Bu yıl tahıl son derece hoş bir eser oldu, bundan ötürü memnunuz.” dedi.

Malatya Ziraat Odaları Vilayet Uyum Lideri da olan Kılınç, kentte “tarım” denilince akla birinci 1 milyon dekarda ekilen kayısının geldiğinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Sulu arazi üzerinde genelde kayısı üretimi yapıyoruz. Şeker pancarında da Malatya çok değerli bir kent hatta fabrikamız 40-50 bin ton şeker üretiyor. Pancar üretimi yapıyoruz, onun yanında yoğunlukla çerezlik ayçiçeği üretiyoruz. Özellikle sulu alanlarımızda yem bitkisi yonca ekiyoruz. Çabucak çabucak bölgenin yonca gereksinimini da buradan karşılamış oluyoruz.”

“Tahılda Türkiye bu yıl rekor kıracak diye düşünüyoruz”

Kılınç, yağışlar öncesinde kentteki barajlardaki su düzeyinin yüzde 20’lerde olduğunu, bundan ötürü da endişelendiklerini lisana getirdi.

“Tarımda kuraklık olacağını düşünürken Rabb’im yardım etti, çok hoş yağışlar aldık.” sözlerini kullanan Kılınç, şöyle devam etti:

“Son yıllarda global ısınmayla birlikte yağışlar biraz rahmetten fazla, felakete dönüşebiliyor. Doğal kimi üreticilerimiz buradan da ziyan gördüler. Başta kayısı olmak üzere fazla yağışın da birtakım tahribatları oluyor lakin hamdolsun buna karşın barajlarımız doldu. Tahılda Türkiye bu yıl rekor kıracak diye düşünüyoruz. Sulu tarımda yani kayısı bahçeleri ve meyve ağaçları hariç, öbür eserlerin tamamında rekor kıracağız diye düşünüyoruz.”

Kılınç, evvelki yıllarda bu periyotta ekinleri barajlardan suladıklarını, bunun da büyük bir maliyet olduğunu anlatarak, “Boruların döşenmesi, geri toplanması hem yerdeki esere tahribat yapıyordu hem de personelliği vardı. Bu yıl vatandaş bunlardan kurtuldu. Şu anda ekinlerimize su vermeyeceğiz. Suyumuz barajlarda kalmış ve tasarruf etmiş olacağız.” dedi.

Kahramanmaraş’taki çiftçiler de mutlu

Kahramanmaraş’ta, sonbahar ve kışı kurak geçiren çiftçilerin yüzünü bahar yağmurları güldürdü. Sonbahar ve kış aylarının kurak geçmesi nedeniyle randıman açısından endişelenen çiftçiler, bahar yağmurları ile uygun bir hasat için ümitlendi.

Merkeze bağlı Köseli Mahallesi’nde üretim yapan Cuma Köksu, yaptığı açıklamada, yerlerinde kuru tarım yaptıklarını ve arpa, buğday, nohut, mercimek ile fiğ ektiklerini vurguladı.

Kışın çok yağış olmadığına lakin bahar yağmurlarının toprağı suya doyurduğuna dikkati çeken Köksu, “Bahar yağmurları birebir altın üzere oldu. Bulunmaz bir nimet. Özellikle bu nisan yağmurları çok kıymetli. Kış yağmurları da kıymetli ancak bahar yağmurları olmazsa kış yağmurları boşa masraf. O nedenle bahar yağmurları çok kıymetli. Ziraat bu sene geçerken çok düzgün. İnşallah hasat da düzgün olur.” diye konuştu.

Kürtül Mahallesi’nden Mehmet Kızıltuğ ise yağışların uygun geldiğini belirterek, “Bu sene buğday ve arpalar çok hoş. Boyumuzca ekinler oldu. İnşallah yatmaz da randıman hoş olur. Bu sene çok hoş yağmur yağdı. Bundan sonra çok yağarsa ziyanı olur.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir