“Manisa afet bölgesi ilan edilsin”

Manisa’da yeni filizlenmeye başlayan üzüm bağlarını don vurdu. Kuru üzümün başşehri olarak bilinen Manisa’nın Sarıgöl, Alaşehir, Ahmetli, Gölmarmara ve Saruhanlı ilçelerindeki bağlar hasar gördü. Primler yüksek ve hasar karşılama oranı düşük olduğu için tarım sigortası yaptırmadıklarını söyleyen üzüm üreticileri, Manisa’nın afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ahmetli Ziraat Odası Lideri Adnan Ünsal ve Gölmarmara Ziraat Odası Lideri Erdal Ziyan ile birlikte Ahmetli ve Gölmarmara ilçelerinde bağlarını don vuran üzüm üreticilerini ziyaret etti. Başevirgen, don nedeniyle bağların yüzde 80 ile yüzde 100 ortasında hasar gördüğünü söyledi.

Bekir Başevirgen, 29 Mart gecesi soğuk hava nedeniyle Manisa’da geçimini bağcılıktan sağlayan 25 bin ailenin birçoğunun bağında don yaşandığını ve Manisa’nın afet bölgesi ilan edilmesini talep etti.

Ahmetli’de üzüm bağlarının yüzde 100 oranında ziyan gördüğünü belirten Başevirgen, “Zaten çiftçi, hak ettiği üzümün fiyatını yıllardır alamıyor. Geçen yıl Ahmetli’de bütün çiftçiler sigortasını yaptırmış, lakin hasarını alamamışlar” dedi

Bankalardan kredi alabilmek için üreticilerin sigorta yaptırdıklarını söz eden Bekir Başevirgen, “Onlar da yüzde 10 bile değildir. Bağların yüzde 100’ü yok. Sigorta da gitmiş. Ne yapacak üzüm üreticileri şimdi” diye sordu.

“HASAR OLMASINA KARŞIN 5 KURUŞ PARA VERMEDİLER BİZE”

Primler yüksek ve hasar karşılama oranı düşük olduğu için tarım sigortası yaptırmadıklarını söyleyen Ahmetli Ziraat Odası Lideri Adnan Ünsal da şunları söyledi:

“TARSİM dendiği vakit ağlama noktasına geleceğim. TARSİM yaptırmadık. Benim üzere herkes yaptırmadı. Geçene sene don vurdu, yüzde 60-70 ziyan vardı, 5 kuruş para vermedi bize. 5 bin dönüm bağda hasar var. En az hasar gören yerler yüzde 80-90 hasarlı. Kimse TARSİM yaptırmadı. Geçen sene hem kırağı hem don vurdu. Ahmetli’de herkes TARSİM yaptırmıştı. Bağlarda Yüzde 60-70 ziyan vardı. Hasar olmasına karşın 5 kuruş para vermediler bize. Bu yıl da primler yüksek diye yaptırmadık. Yalnızca bankalardan kredi alanların tarım sigortası var. Onlar da mecbur oldukları için yaptırdılar.”

Bir üzüm üreticisi de TARSİM’in geçen yıl ziyanını karşılamadığını belirterek, “Şu ana kadar 50-60 bin lira bize masrafı var. Zati gübre değerli. Gübrenin torbasını 700 liraya aldık. Budağı 450 lira, bağlaması 320 lira. Bu girdilerle zaten… Üzüm şu anda 18-20 lira” dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZ BU YIL BAĞLARDAN ÜZÜM ALAMAYACAK”

Gölmarmara Ziraat Odası Lideri Erdal Ziyan ise şöyle konuştu:

“29 Mart gecesi yaşanan soğuk hava dalgası, maalesef yalnızca Gölmarmara değil, Manisa’nın bütün ilçelerini, 25 bin üzüm üreticisi aileyi vurdu. Gölmarmara’da yüzde 30 ile yüzde 100 ortasında hasar alan bölgeler var. Üreticilerimiz bu yıl bağlardan üzüm alamayacak. Önümüzdeki yıl için bağlara yine masraf etmek zorundaki bir dahaki yıl eser alabilsin. Bütün çiftçilerimizin TARSİM don sigortasını yapabilmesi gerekiyor. Çiftçi don sigortası yaptırdığında dekarda bin lira üzere bir maliyet çıkıyor. Çiftçiler de bu maliyetten ister istemez kaçıyor. Buradaki devlet takviyesinin artması gerekiyor.”

“YILLIK 5 TON YALNIZCA MAZOT GİDERİM VAR”

Artan maliyetler nedeniyle birçok şeyden kıstıklarını ve bu nedenle TARSİM sigortası da yaptırmadıklarını söyleyen Gölmarmaralı üretici ise CHP’li Başevirgen’e şunları anlattı:

“2022 dönemine hazırlanırken 7 bin 500 liraya tankerimi doldurmuştum. 2 ton mazot 15 bin liraya. O mazotum bitti, bitince 28 bin liradan mazot aldım. Yıllık 5 ton yalnızca mazot giderim var. Yaşlı bir bağ olsaydı geçen yıl köklerdim. Lakin bütün sistemini kurduk, kıyamıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir