Mecnun Otyakmaz, Sivasspor başkanlığına yeniden aday! Rıza Çalımbay ve Alex de Souza sözleri…

Sivasspor Kulübü Lideri Mecnun Otyakmaz, Sivas 4 Eylül Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya gazete ve ajans temsilcilerinin yanı sıra Sivasspor Kulübü Asbaşkanlarından Faruk Taşseten katıldı.

Sivasspor’daki serüveninden bahsederek kelamlarına başlayan Otyakmaz, “2001 yılında yönetici olarak başladığımız misyonuma, 2004 yılında lider olarak devam ettirdim. Başkanlığımın birinci yılında oluşturduğumuz idareyle şampiyonluğa ulaşarak Harika Lig’e yükseldik. Bu idare hakikaten takdire şayan işler başardı ve Sivasspor Üstün Lig hasretini dindirdi. Değerli hemşerimiz İstek Çalımbay’ın gelmesiyle birinci dönem 15’inci, akabinde 7. ve 12. sırada tamamlayarak liglerdeki varlığımıza Türk futboluna tekrar ispat ettik. Akabinde hocamızla tekrar buluşmak üzere ayrıldık. İstek Hocamızın birinci yılında Türk futboluna yönelik bir operasyona maruz kaldık. Biz de bundan nasibimizi çok onur kırıcı bir formda aldık. 8 ay üzere bir mühlet hapsedildik. Bizim için sahiden çok makûs yıllardı. Bu operasyonları yapanların 2016 yılındaki darbe teşebbüsüyle yüzlerindeki maske düştü. Kumpas ortaya çıktı ve bizler de beraat edilerek aklandık. İstek Hoca’dan sonra yeni bir motivasyonla Roberto Carlos üzere bir dünya markasıyla anlaşarak başarılı bir dönem geçirdik ve UEFA Kupası’na hak kazanmamıza karşın mahkeme devam ettiği için turnuvaya davet edilmedik. Sonraki yıl Carlos ile başlayıp, Sergen Yalçın ile devam eden dönem bizim için parlak bir yıl değildi. Bir sonraki dönem ise bizim için kara bir yıldı. O dönem maalesef küme düştük. 2016-2017 dönemi 1. Lig’i şampiyon olarak tamamlayıp ilişkin olduğumuz yer alan Muhteşem Lig’e tekrar kavuştuk. Üstün Lig’e yükseldikten sonra Samet Aybaba ile tekrar 7’inci olduk. 2018-19 dönemini ise 12’nci olarak ligi tamamladık” dedi.

“Başarılara imza attığımız sezonlar”

Başkan Otyakmaz, UEFA Avrupa Ligi’nde başarılı işlere imza attıklarını belirterek, “Daha sonra büyük başarılara imza attığımız dönemler serisi başladı. 2. İstek Çalımbay periyodunda evvel 4’üncü olarak UEFA Kupası’na katıldık, 2020-21 dönemini 5. sırada tamamlayarak Konferans Ligi’nde ön eleme oynadık. 2021-22 döneminde tarihimizde birinci kez Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanarak UEFA Avrupa Konferans Ligi katıldı” sözlerini kullandı.

“Son kere tekrar adayım”

Otyakmaz, Sivasspor Kulübü Başkanlığına son defa aday olduğunu açıklayarak, “Geriye dönersek, 2020 yılında yaptığımız kongrede Sivasspor’un geleceğini emanet edeceğiz takımları oluşturma kararı almıştım. Çünkü son yıllardaki olaylar beni bu fikre itmişti. Fakat maalesef inanç sağlayacak bir takım oluşmadığı için bu emelimi gerçekleştiremedim ve bayrağı teslim edemedim. Bu yüzden dönemin sonunda yapmış olduğum, “Şuan aday değilim” açıklamasını yapmama karşın hatırı sayılır şahısların baskısıyla tekrar aday oldum. Esasen bu açıklamayı da şu an için geçerli diyerek kesin bir karar almadığımız da belirtmeye çalışmıştım. Son olmak üzere, cumartesi yapılacak kongrede tekrar adayım” diye konuştu.

“Yönetimle esaslı değişiklik olacak”

Bir gazetecinin, “Yönetimde değişiklik olacak mı?” formundaki sorusuna Otyakmaz, “Yönetimde esaslı bir değişiklik olacak. Erdal Sarılar, Mehmet Oflaz, Ömer Sepet üzere pahalı yöneticilerimiz son yaşanan süreçten ötürü maalesef çok yıpratıldılar. Önümüzdeki periyot benden misyon almama tarafında ricacı oldular. Bende daha geniş bir idareyle yola devam etmeyi karar verdiğimi söylemek istiyorum. Emeği geçen tüm yöneticilerime teşekkür ediyorum. 3 eski yönetici ile yola devam edeceğimizi söyleyebilirim. Hem Sivas’tan, hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan arkadaşlarımız olacak. Yeni bir anlayışla, bir grup değişikliklerle misyonumuzu icra ederiz. Önümüzdeki periyotta Sivasspor’u devretmeyi düşündüğümüz gençlere daha çok vazife vermeyi planlıyoruz. Kesinlikle bizim yanlışlarımız vardır, önümüzdeki devirde bunların hiç biri olmayacak. Birtakım propagandaların tesirinde kalanlar var. Gönlüne dokunamadığımız kardeşlerimiz var, arkadaşlarımız var, onların da gönlüne dokunacağız yeni dönemde” cevabını verdi.

“Rıza Çalımbay’a yeni bir teklif yapılacak”

Bir basın mensubunun, “Rıza Çalımbay’a teklif yapılacak mı, Sivasspor’un teknik yönetici adayı kim?” sorusuna ise Lider Otyakmaz, “Yeni idare oluşturduktan sonra hoca ve transfere yoğunlaşacağız. İdare ile toplantı yapacağız. Toplantının akabinde soruların yanıtı ortaya çıkacaktır. İstek Çalımbay ile görüşüp düşüncülerimizi söyleyeceğiz ancak önümüzde güç bir süreç var. Yıllardır borçsuz götürdüğümüz kulübü borçla kapatıyoruz. İstek Çalımbay’a yeni bir teklif yapacağız. 4 yıldır birlikte çalışıyorduk. Hocamızın mesleğinin 3’te 1’ini Sivas’ta geçtiğini söyleyebiliriz. Dün kendisiyle telefonda görüştüm. Eski yönetici arkadaşlarımızla bir akşam yemeği yiyeceğiz, hocamızı da davet ettik. Tekrar anlaşırsak İstek Hocayla bu sefer gençleri yetiştirme gayeli bir proje sunacağız. Şayet öbür hocayla anlaşırsak yeniden birebir mevzuyu gündeme getireceğiz” karşılığını verdi.

“110 milyon borcumuz var”

Kulübün ekonomik durumu ile ilgili yöneltilen soruya ise Otyakmaz, şu karşılığı verdi:

“Bu sene gelen yayın geliri cezalara kurban gitti diyebiliriz. Önümüzdeki yıl çok daha güzel bir ihaleyle gelirlerimizin artacağını söyleyebilirim. Şu an kulübümüzün 110 milyon borcumuz var. Kurdaki artış, vergiler ve yayın gelirindeki düşüş bizi zorlayacak üzere, işimiz çok güç.”

“Resmi bir görüşme yok”

Son olarak bir gazetecinin, “Alex de Souza ile teknik yöneticilik için görüştünüz mü?” sorusuna da Otyakmaz, “Bütün alternatiflerin hepsini düşünüyoruz. Şu an resmi bir görüşme yok. Birinci toplantımızı yaptıktan sonra adaylarımızı paylaşacağız. Öncelikle doğal ki İstek Hoca’yı davet ettik. Gelirse konuşacağız. İdare toplantımızın birinci konusu bu olacak” cevabını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir