Mevsimler ve uyku düzeni arasındaki ilişki açığa çıktı

ABD’deki Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, biraz güneşlenmenin bile bir kişinin uyku nizamını düzgünleştirmeye yardımcı olabileceği ortaya çıktı.

New York Post’un haberine nazaran, araştırmacılar, 2015’ten 2018’e kadar günün her saati 507 lisans öğrencisinin uyku nizamını ve ışığa maruz kalma durumunu ölçmek için bilek monitörleri kullandı.

Veriler, iştirakçilerin günlük olarak neredeyse birebir biçimde uykuya dalmasına karşın, yaz okulu günlerine kıyasla kış aylarında ortalama 35 dakika sonra yatıp 27 dakika geç kalktığını bildirdi.

Bulgular, kışın erken gün doğumu ve gün batımının tesirini varsayım etmemiş olan araştırmacıları şaşırtırken araştırmada yer alan Horacio de la Iglesia, “Yaz aylarında, o dönem boyunca mevcut olan tüm ışık nedeniyle öğrencilerin daha geç kalkmasını bekliyorduk.”

“Gündüzleri güneş varken gereğince ışığa maruz kalmazsanız, bu sirkadiyen ritminizi ‘geciktirir’ ve gece uyku başlangıcını geri iter.”

“Gün boyunca ışık – bilhassa sabahları – saatinizi ilerletir, bu nedenle akşamları daha erken yorulursunuz, lakin günün geç saatlerinde ışığa maruz kalmak, saatinizi geciktirerek kendinizi yorgun hissettirir” dedi.

DOĞAL IŞIĞA MARUZ KALMAK GEREKİYOR

Araştırmacılara nazaran, sabah ışığının uyku üzerinde akşam ışığından daha büyük bir tesiri bulunuyor. Çalışma, akşam ışığının (lambalardan yahut ekranlardan yapay bile olsa) sirkadiyen fazları sadece yaklaşık 15 dakika geciktirdiğini buldu.

De la Iglesia, “Birçoğumuz, çok sayıda yapay ışığın ve gün boyunca bizi kapalı alanda tutan ömür biçimlerinin olduğu kentlerde ve kasabalarda yaşıyoruz. Bu çalışmanın gösterdiği şey, doğal ışığa maruz kalmak için – kısa bir mühlet için ve bilhassa sabahları – dışarı çıkmamız gerektiğidir. Akşamları, uykuya dalmamıza yardımcı olması için ekran başında geçirilen süreyi ve yapay aydınlatmayı en aza indirin.” diye ekledi.

Amerikan Uyku Apnesi Derneği’ne nazaran, ülke genelinde yetişkinlerin %70’i ayda en az bir gece yetersiz uyuduğunu bildirirken, %11’i her gece yetersiz uyuduğunu bildiriyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir