Oyuncu Çağrı Çıtanak: Sadece annemi değil, 18 yaşıma kadar attığım her adımı kaybettim

Oyuncu Davet Çıtanak’ın Hatay’da yaşayan annesi Nevber Yurdal Çıtanak, enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Çıtanak, annesinin vefatının akabinde Instagram hesabından bir paylaşım yaptı.

Çıtanak paylaşımında şu tabirleri kullandı:

“Ben Mehmet Davet Çıtanak. 10.10.1990’da Hatay’da doğdum. Bir kısmınızın Suriye sandığı, bir kısmınızın terör bölgesi sandığı, bir kısmınızın yaşayan herkesi Arap sandığı, Akdeniz’in kuytu köşesi, medeniyet beşiği, müsamaha diyarı Hatay. Bağımsız bir cumhuriyet iken oy birliği ile Atatürk’ün mirasına sarılan Hatay. Uğruna kan dökülmeden ülke topraklarına katılan tek vilayet olan Hatay. Benim canım memleketim! Bana savaşmamayı öğreten memleketim… Bana sevmeyi öğreten memleketim… Bana kardeşliği öğreten memleketim… Bana bütün Anadolu’yu konuta sığdırarak öğreten annem! Çocukluk arkadaşlarım, mahallemiz, esnaf komşularımız, sırasıyla evvel oynadığımız, sonra köşesinde oturduğumuz, sonra koşup kaçtığımız, sonra köşesinde takıldığımız ve vakti geldiğinde bavulumuzla köşesini dönüp gittiğimiz sokaklarımız. Sokaklarımızda yankılanan annelerimizin sesleri.

Hepsi 6 Şubat 2023 saat 04.17 prestijiyle bir daha ne vakit yaşayabileceğimizi bilmediğimiz ya da yaşayamayacağımızı bildiğimiz anılar oldu. Attığım birinci adımın şahitliğinden tutun da yazdığım birinci hikayenin ilhamı olmaya kadar her anımın en nadide kesimi annemi kaybettik. Çocukken, ölmüş insanların fotoğraflarını gördüm diye kabuslar gördüğüm çok gecem oldu. O yüzden annemin rastgele bir fotoğrafını paylaşmak istemedim. Bu paylaşıma denk gelen kardeşlerim olursa etkilenmelerini istemem. Onun yerine hayatı boyunca etrafındakilerle yalnızca ödünç alıp verdiği kitapların sayıları için tartışmış bir bayanı anmak için bana öğrettiklerinden bahsetmek istedim. Böylelikle hepimiz tıpkı öğretilere sahip olarak gerçek bir aile olabiliriz.

1. Sevdiğin insanlara onları sevdiğini söyle.
2. Fedakarlıkla enayiliğin ortasındaki çizgiyi kaçırma
3. Ne olursa olsun gülmekten vazgeçme
4. Sonuçları sen dışında kimseyi etkilemeyecekse yanılgı yapmaktan çekinme.
5. Şayet ahlaki olarak yanılgı yapmıyorsan seni keyifli edecek yanlışları yapmakta hürsün ve özgürlüğünü sonuna kadar kullan.
6. Sıhhatine her vakit dikkat et.
7. Kitap okumayı, tatil yapmayı ihmal etme.
8. Hayatta en evvel kendinden ve kendine karşı sorumlusun. Sorumluluklarını ihmal etme. Özetle; hayatının biteceğini unutmadan ve kırmadan yaşa…

Daha birçok öğüdü vardır cebimde kesinlikle. Bunlar beni onun oğlu yapanlar. Antakya’da yalnızca annemi değil, 18 yaşıma kadar attığım her adımı kaybettim. Kimliğimin yarısını kaybettim. Kalanlarla uzun, sağlıklı, huzurlu, bereketli yollarımız olsun. Mühlet içinde takviye olan, yanımda olan, arayan-soran, sarılan, gelen, gelmeyen herkese çok teşekkür ederim. Ben annemin anısına gülmeye ve yaşamaya devam edeceğim. Her keyifli anımız gidenlerin ruhuna yarasın. Hepimize geçmiş olsun. Sevgilerimle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir