Özgecan’ın sır ölümünde bilirkişi raporu hazırlandı! Davanın seyrini değiştirecek yeni detaylar ortaya çıktı

Olay, 5 Şubat 2021’de İncivez Mahallesi Binbaşı Tahsin Sokak’ta meydana geldi. Ayşe Özgecan Usta, Ankara’dan Zonguldak’ta yaşayan erkek arkadaşı Bartu Can Akkışla’nın yanına geldi. Teze nazaran, Usta’nın kısa mühlet içinde evlenme isteğine Akkışla olumsuz karşılık verince tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Usta, Akkışla’ya ‘Kendimi atacağım’ diyerek terasa yöneldi. Akkışla, Usta’nın yanına gidip kendisini tutmaya çalıştı, lakin başarılı olamadı. 8’inci kattaki dairenin terasından düşerek ağır yaralanan Usta, kaldırıldığı hastanede ömrünü yitirdi.

Gözaltına alındıktan sonra mesken hapsiyle hür bırakılan Bartu Can Akkışla hakkında intiharı öngörebileceği fakat engellemediği gerekçesiyle ‘taksirle vefata neden olma’ cürmünden 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Daha sonra Akkışla’nın mesken mahpusu, imza ile isimli denetim koşuluna çevrildi. 14 Nisan’da olayın meydana geldiği konutta Usta’nın ailesi ve taraf avukatlarının iştirakiyle uzman heyeti keşif yaptı.

RAPORDA SEVGİLİ KUSURLU BULUNDU

Zonguldak 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Bartu Can Akkışla SEGBİS aracılığıyla katılırken, Ayşe Özgecan Usta’nın ailesi ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkemede olay yeri keşfi yapan 1 fen eksperi ile 2 A sınıfı iş sıhhati ve güvenliği uzmanının hazırladığı uzman raporu okundu. Sanığın, olaya müdahale etmek için bir müddet geç kaldığının belirtildiği raporda, evlilik tartışmasından sonra Özgecan Usta’nın ‘kendimi atacağım’ diyerek balkona yöneldiği korkuluklardan yüzü binaya dönük formda sarktığı ve korkulukları kavrayamayıp parmaklarıyla mermere tutunduktan bir müddet sonra sanığın gelerek çekmeye çalıştığı, fakat Usta’nın uzunluğu ve tartısı nedeniyle çekemediği tabir edildi. Raporda “Bartu Can Akkışla’nın, Özgecan Usta’nın ruhsal sıkıntıları olduğunu bilmesine karşın ‘kendimi atacağım’ halindeki ikazını idrak etmediği ve ciddiye almadığı, bunun sonucunda olaya müdahalede geç kaldığı, yaşanan gecikme sebebiyle olayın meydana gelmesini engellemediği tespit edilmiştir” tabirleri yer aldı.

‘KIZIMI BIRAKSAYDI DA TRAFİK KAZASINDA ÖLSEYDİ’

Özgecan Usta’nın babası Kenan Usta, olay günü konutu terk etmek isteyen kızının çıkmaması için sanığın kapıyı kilitlediğini, bu sebeple ‘kişiyi hürriyetten mahrum kılma’ hatasının oluştuğunu ve evraka eklenmesi gerektiğini söyledi. Kenan Usta, “Keşke kızımı bıraksaydı da trafik kazasında ölseydi. Kızım çıkmak istediği vakit kapıyı kilitlemiş. Ben tutukluluğunu istiyorum. Konutta yatmayla cezaevi farkı yoksa cezaevine göndersinler. Neden o vakit cezaevi var?” dedi.

HÜRRİYETİ MAHRUM KILMADAN HATA DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Bartu Can Akkışla ise olay günü kapıyı kilitlemediğini belirtip Kenan Usta’nın tezlerini reddetti. Hakim, sanık Akkışla hakkında haftada bir imza halinde isimli denetim önleminin devamına karar verdi. Ayrıyeten, Akkışla hakkında ‘hürriyetten mahrum kılma’ kabahatinden soruşturma başlatılması için kabahat duyurusunda bulunulmasına hükmedilerek duruşma eksik konuların giderilmesi için ertelendi.

BABA: UZMAN RAPORUNUN TARAFSIZ OLDUĞUNA İNANIYORUM

Duruşmadan sonra açıklama yapan Kenan Usta, “Bilirkişi raporlarının tarafsız olduğuna inanıyorum. Şu anki mahkeme ve savcının birebir tarafsız olduğuna inanıyorum. Duruşmanın ertelenmesini bekliyorduk. Zira kanıt toplanıyor, dinlenmeyen şahitler var, bundan ötürü erteleneceğini biliyordum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir