Reklam yatırımlarında aslan payı dijital kanalların

Deloitte tarafından yapılan Türkiye’de ‘Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları’ birinci 6 aylık rapora nazaran medya yatırımları 12 milyar 766 milyon, reklam yatırımları da 4 milyar 341 milyon lira olarak kaydedildi.

MEDYA YATIRIMLARI 17 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Türkiye’de organize medya yatırımları 17 milyar 107 milyon TL, toplam (organize + direkt) medya kesimi yatırımları 25 milyar 269 milyon TL olarak açıklandı. Rapor, Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Taşınabilir Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) ismine bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlandı.

DİJİTAL SÜRATLE BÜYÜYOR

Gösterim, görüntü, arama motoru, öteki ve ilan olmak üzere beş kategoride incelenen dijital medya yatırımları yüzde 78’lik büyüme ile birinci sırada. Geçen yıl birinci altı ayda 7,9 milyar lira olan medya ve reklam yatırımları bu yıl birebir periyot 14,07 milyar liraya çıktı. Platform çeşitlerine nazaran bakıldığında mobili yüzde 76 hisse aldığı görüldü.

MOBİL AYGITLARIN HİSSESİ SÜRATLE ARTIYOR

2022 yılı birinci yarıyılında ‘reklamın yayınlandığı aygıt türü’ filtresine nazaran dijital medya yatırımlarına bakıldığında, Taşınabilir aygıtların yüzde 76’lık hisseye sahip olduğu görüldü. 2021 yılında 5.369 milyar TL’lik yatırıma sahip olan taşınabilir aygıt medya yatırımı 10.643 milyar TL’ye ulaştı.

Dijital medya yatırımlarında, organize reklam bölümü (dijital partnerler) toplam dijital yatırımın yüzde 42’sini oluştururken, küçük ve orta ölçekli işletmeleri de kapsayan direkt satın alımlar yüzde 58’i oluşturdu. Dijital medya yatırımları, dijital partnerler 5 milyar 911 milyon, direkt satın alma 8 milyar 162 milyon olmak üzere toplam toplam dijital yatırımlar 14 milyar 73 milyon olarak raporlandı.

2021’de genel büyümeden daha yüksek büyüme performansı gösteren görüntü yatırımlarının yüzde 123’lük artış ile yüzde 34,3 hisseye ulaştığı, toplumsal medya yatırımlarının ise toplam içinde yüzde 43’lük bir hisse aldığı görüldü.

TV’YE YATIRIMLAR YÜZDE 61 YÜKSELDİ

TV reklam yatırımları, 2022’in birinci yarısında, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 61 oranında artarak tarih boyunca gerçekleşen en süratli büyüme oranına ulaştı. 5 milyar 434 milyon TL olarak raporlanan televizyon yatırımları, Medya ve Reklam Kesimi yatırımlarının yüzde 42,6’sını oluşturuyor.

2022 birinci yarı sonuçlarına nazaran; pandemi tesirinin yok olmasıyla Türkiye’de en fazla büyüyen mecra, yüzde 97,6 büyüme oranıyla açıkhava oldu.

Radyolar, Ocak ayından itibaren tüm jenerasyonlarda yüksek performans yakaladı. 2021 birinci 6 aya nazaran yüzde 93,5 büyüme oranıyla 317 milyon TL yatırım raporlandı.

YAZILI BASINA YATIRIM AZALIYOR

Yazılı basındaki büyüme, birinci 6 aya nazaran yüzde 25 olarak gerçekleşerek 249 milyon TL’ye ulaştı. Mecmua ve gazete toplamından oluşan yazılı basın, performansı ve gelişimi açısından mecralar ortasında geride kalan tek mecra oldu. 2021 yılının tıpkı devrine nazaran gazete yüzde 24 artarken mecmua tarafındaki artış yüzde 26 gerçekleşti. 2022 son çeyrek ve 2023 yılında gazete tirajlarının düşme eğiliminde olacağı öngörüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir