Rize’de adaylık yarışı: Millet İttifakı tek listeyle ‘kale’yi yıkmak istiyor

RİZE – 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan milletvekilliği seçimlerinde Rize’den 3 milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) misyon yapacak.

9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek listeler için aday adayları partilerinde öne çıkmak için yarışıyor. Rize’de 26 aday adayı ile en çok müracaat alan parti AK Parti oldu. CHP’den 6, UYGUN Parti’den 3, MHP’den 5, Saadet Partisi’nden 8, DEVA Partisi’nden 3 aday müracaat yaptı. Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden HDP’de 3, TİP’te ise 1 müracaat var. İttifakın ortak liste çıkarabileceği de öğrenildi.

AK PARTİ 3 VEKİLİ KORUMAK İSTİYOR

2018 Genel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Rize’de 3 milletvekilinin tamamını kazanan AK Parti tekrar fire vermek istemiyor. 26 adayın listeye girmek için yarıştığı iktidar partisinde mevcut milletvekillerinden Muhammet Avcı ve Osman Aşkın Bak yine adaylık müracaatında bulunan isimlerden. 3 kişilik liste için Avcı, Bak ve Harun Mertoğlu’nun isimleri öne çıkıyor. Bir evvelki seçimde Rize’den milletvekili seçilen AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın da tekrar listede olabileceği lisana getiriliyor.

Cumhur İttifakı ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Rize’de 5 aday adayı müracaat yaptı. MHP’nin kendi listesi ile girmesi halinde talihinin düşük görüldüğü Rize’de Remzi Kutanoğlu’nun ismi birinci sıra için öne çıkıyor.

Yüksek Seçim Heyeti’ne ittifak protokolleri teslim edileceği gün son dakika Cumhur İttifakı’na katılan Yine Refah Partisi de Rize’de milletvekilliği için 6 adaylık başvurusu aldı. Partinin Genel Lider Yardımcısı Cemil Çolak’ın ismi listede birinci sıra için öne çıkıyor.

CHP TEK LİSTE İLE 46 YIL SONRA RİZE’DE MİLLETVEKİLİ KAZANMAK İSTİYOR

Rize’den en son 1977 Genel Seçimleri’nde milletvekili çıkarmayı başaran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), vilayetteki talihini bu sefer değiştirmek istiyor. 5 ve altında milletvekili bulunan vilayetlerde ortak liste kararı yapma alan CHP ve UYGUN Parti bu stratejiyi Rize’de de uygulayacak. Rize’de vilayet liderlerinin ortak görüşü üzerine bu iki partiye Millet İttifakı’nın öbür bileşenleri de katılması bekleniyor. Başta Fındıklı olmak üzere doğu ilçelerinden Pazar, Hemşin, Ardeşen ve Çamlıhemşin’de muhakkak bir oy potansiyeli olan CHP’nin ortak listede birinci sırayı alması bekleniyor. Partinin temayül yoklamalarında milletvekili adayı olmak için vilayet başkanlığı misyonundan istifa eden Saltuk Deniz’in ismi öne çıktı. Deniz’in birinci sırada yer alması bekleniyor. İkinci sırayı alması beklenen ÂLÂ Parti’de eski TBMM Lideri Köksal Toptan’ın adaylığı kamuoyunda öne çıkmıştı. Ancak aday adaylarından Özkan Avcı’nın ikinci sırayı kazanmasına daha mümkün bakılıyor.

Saadet Partisi 8 müracaatla Rize’de adaylık ilgisinin ağır olduğu partilerden oldu. DEVA Partisi’nde ise 3 aday adayı müracaat yaptı. Gelecek Partisi ortak liste kararını beklemek üzerine şimdi aday çıkarmadı. Ortak liste kararının açıklanması halinde Millet İttifakı blokunun 3’üncü vekil adayının bu 3 partiden birine verilmesi bekleniyor.

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI ORTAK LİSTE ÇIKARABİLİR

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan ve seçime Yeşil Sol Parti listesinde seçime girecek olan Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 3 aday müracaat yaptı. İttifak bileşenlerinden TİP’te Recep Memişoğlu adaylık müracaatında bulundu. TİP Genel Merkezi’nden yapılacak atamalarla adayların 3’e tamamlanması bekleniyor. İttifakın ortak liste çıkarabileceği de konuşuluyor.

2018 Genel Seçimleri’nde Rize’de AK Parti yüzde 64,85 oy oranıyla 3 milletvekilinin tamamını kazanmıştı. CHP yüzde 13,04, MHP yüzde 12,41, DÜZGÜN Parti yüzde 6,01 oy oranında kalarak milletvekili çıkaramamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir