Son dakika: Benzin ve motorine zam geldi! İşte yeni benzin ve motorin fiyatları

Son dakika haberi… Araç sahipleri eylül ayının son haftasında brent petrolün 80 dolar düzeyine kadar düşmesiyle büyük bir indirim bekliyordu. Lakin OPEC ülkelerinin yüksek oranlı arz kesintisine gideceğine yönelik haberler ve Rusya – Ukrayna Savaşı’nın şiddetini sürdürmesi üzere nedenlerle petrol fiyatları yine yükselmeye başladı. Brent petrolün tekrar 90 doların üzerine çıkmasıyla akaryakıta ikili artırım geldi.

BENZİN VE MOTORİNİN FİYATI ARTTI

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 1 lira 10 kuruş, akaryakıtın ise 62 kuruş yükseldi. Artırımın akabinde akaryakıt kimi kentlerde 20 lira düzeyine, motorin ise 24 liranın üzerine çıktı.

GÜNCEL POMPA FİYATLARI

Benzinin litresi İstanbul’da 19 lira 86 kuruşa, Ankara’da 20 lira 1 kuruşa, 19 lira 99 kuruşa yükseldi. Motorinin litresi ise İstanbul’da 24 lira 22 kuruşa, Ankara’da 24 lira 34 kuruşa, İzmir’de 24 lira 36 kuruşa çıktı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında hata duyurusunda bulunmasının akabinde, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir