TRT adaleti: 3600 vs 42

RTÜK üyesi Tuncay Keser ve İlhan taşçı, cumhurbaşkanlığı adaylıklarının katılaştığı 1 nisan tarihi ile 1 mayıs tarihleri ortasında TRT Haber’in ittifakların mitinglerini canlı yayınlamasını mercek altına aldı.

Keser ile Taşçı yaptıkları inceleme sonucunda çarpıcı sonuçlara ulaştı.

RTÜK üyelerinin belirlemelerine nazaran; 1 nisan-1 mayıs 2023 tarihleri ortasında Tayyip Erdoğan TRT haber kanalında 32 saat 42 dakika 47 saniye müddetle canlı yayında yer aldı.

Aynı periyotta Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP genel lideri devlet Bahçeli’ye ise TRT haber 25 saat 27 dakika 40 saniye canlı yayında yer verdi.

Büyüteç altına alınan periyotta, BBP 33 dakika 43 saniye, DSP 13 dakika 11 saniye, tekrar refah partisi 7 dakika, Hüda Par ise 6 dakika 45 saniye mühletle TRT Haber’de canlı yayında yer aldı.

Buna nazaran cumhur ittifakı, TRT Haber’de toplamda 59 saat 11 dakika 6 saniye canlı yayında kaldı.

Buna rağmen, Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na TRT Haber’in bir ayda ayırdığı müddet ise sırf 32 dakika 23 saniye! Millet İttifakı’nın ortaklarından güzel parti genel lideri Meral Akşener’e 10 dakika 35 saniye canlı yayında sesini duyurdu. Millet ittifakı toplamda sırf 42 dakika 58 saniye TRT haber ekranlarında görülebildi.

Diğer cumhurbaşkanı adayları Sinan Oğan ve muharrem ince TRT haber ekranlarında yer bulamadı. Ayrıyeten Millet İttifakı’nın ortaklarından deva, gelecek, saadet ve demokrat parti de kamu yayıncısı olma tezindeki TRT haber ekranlarından halka seslenme imkanını yakalayamadı.

“TRT HALKIN DEĞİL AKP’NİN KANALI”

Konuya ait kıymetlendirme yapan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “Tablo, kamu yayıncısı niteliği olan ve 85 milyon yurttaşın vergileriyle yayın hayatını sürdüren TRT, Türkiye’nin ve halkın değil apaçık AKP’nin propaganda aracına dönüştüğü ortaya koymaktadır. Hatta o denli ki, TRT iktidar partisinin ve onun cumhurbaşkanı adayının seçim kampanyasını yürütmekle vazifeli PR şirketi üzere hareket ediyor” dedi. TRT’nin yayınlarında, tüm siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı adaylarına eşit ve yansız bir yayıncılığı benimsemesi gerektiği vurgulayan Taşcı, şunları söyledi:

“TRT için kamu yayıncısı demek mümkün değil. İttifaklar ortasındaki 85 katlık uçurum lakin yandaşlıkla açıklanabilir. TRT’nin memleketler arası kamu yayıncıları gibisi bir yayıncılığı ortaya koyması gerekirken, sadece iktidar partisinin ve Cumhur İttifakı’nın propagandasını yapması kurumun kendi mevzuatına bile terstir. TRT tarafsızlığından kelam etmek imkanlı değildir, o denli ki kendi mevzuatını bile hiçe sayan bir idare anlayışı hakim kılınmıştır. Seçim sürecinde adil, eşit ve yansız bir tavır sergilemeyen TRT’deki bu utanılası yayıncılığın sorumlusu da şahsen TRT Genel Müdürüdür.”

TRT Kanununa nazaran, “Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek bahislerde kâfi yayın yapmak; tek istikametli, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, kümenin, çıkar etrafının, inanç yahut fikrin menfaatlerine alet olmamak” kararını TRT Genel Müdürü ve idare takımının hiçe saydığını vurgulayan İlhan Taşcı, “Bu haliyle seçimlerin adil bir ortamda gerçekleştiğini söylemek imkanlı değildir. TRT idaresi açıkça cürüm işlemektedir. Seçim sürecini manipüle etmektedir” dedi.

RTÜK Üyesi Tuncay Keser de hususa ait, “Seçim devirleri, demokrasi açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Kamuoyunun sağlıklı oluşabilmesi için radyo ve televizyon yayınlarında tüm görüşlere ve adaylara fırsat eşitliği sağlanması gereklidir. Milletin vergileriyle yayıncılık yapan TRT, başka yayın kuruluşlarına örnek olması gerekirken, tam bilakis tarafsızlığı, fırsat eşitliğini en fazla ihlal eden kuruluş haline geldi. TRT idaresi TRT Kanununu paspas etmiş durumda. Sayın Taşçı ile yaptığımız tespitlere nazaran iki ittifaka canlı yayınlar için ayrılan müddette 85 katlık fark var. Bir yandan da TRT Haber’de belgesel ismi altında iktidar propagandası da tam gaz sürüyor. İki anayasal kurum olan Yüksek Seçim Konseyi ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun seçim devri yayınları için özel sorumlulukları bulunuyor. Alınan prensip kararları ortada.TRT’nin hali de ortada. İki özerk şura hiçbir adım atmadığı için adaletsizlik büyüyor. RTÜK’ün yayın taramasını yaparak, bir an evvel YSK’ya göndermesi zorunluluktur. Seçime az bir mühlet kaldı. Yayın taraması bugün yapılmayacaksa ne vakit yapılacak? Secim adaletinin, fırsat eşitliğinin lime lime edilmesine sessiz kalınması, demokrasiye ihanetten diğer bir mana taşımaz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir