TÜGİAD, Türk dünyasında etkin rol oynayacak

BURSA (İGFA) – TÜGİAD, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan ortasındaki ekonomik bağlantıları geliştirmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştirecek.

Türk Devletleri ile iş birliği konusunda büyük bir potansiyele vurggu yapan TÜGİAD, bu iş birliğine değer vererek Türk Devletleri ve Orta Asya bölgelerine odaklandı.

Türk Devletleri Kurucu Bölge Koordinatörü Cemal Ersoy’un görevlendirilmesiyle, bölgeye ilgi çekmek ve iş birliği projeleri hayata geçirmek emeliyle bir koordinatörlük kurulması hedeflendi.

TÜGİAD, güç, savunma sanayi, inşaat, teknoloji, hizmet ve başka birçok bölümde önemli iş birlikleri yapmayı hedefliyor.

Aynı vakitte, Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelerden yatırım çekmek de öncelikli amaçlar ortasında bulunuyor.

Sosyal ve kültürel bağların güçlenmesine yönelik daha evvel Kırgızistan temsilciliği ile bölgede başarılı çalışmalar üstlendiklerini söz eden Cemal Ersoy, Koordinatörlük ile birlikte, tüm üye ülkelerde genç girişimcilerin sesi olacaklarını söyledi. Ekonomik ve toplumsal bağlantıların geliştirilmesi emeliyle çeşitli tertipler düzenleyerek ülkeler ortası iş birliğini artırmayı planladıklarını vurgulayan Ersoy, yalnızca ekonomik değil, toplumsal ve kültürel alanlarda da ülkeleri birbirine daha yakınlaştıracak adımların atılacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir