Türkiye, Filistinli grupların uzlaşmasından memnun

Bakanlıktan bahse ait yapılan yazılı açıklamada, Cezayir’in himayesinde, 12-13 Ekim’de Filistinli kümeler ortasında gerçekleştirilen ulusal uzlaşı konferansının olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyulduğu belirtilerek Türkiye’nin de her vakit dayanak verdiği Filistinlilerarası uzlaşı sürecine Cezayir’in katkılarının takdirle karşılandığı söz edildi.

Açıklamada, konferansın sonunda kabul edilen bildirinin, Filistinli kümeler ortasında sonuncu birliğin sağlanması için uygun bir yer teşkil ettiğinin değerlendirildiği; başta seçimlerin düzenlenmesi olmak üzere, bildiride kayıtlı adımların hayata geçirilmesinin temenni edildiği vurgulandı.​​​​​​​

Cezayir’de bir ortaya gelen Filistinli kümeler, bugün üzerinde uzlaştıkları “Cezayir Bildirisi”ni merasimle imzalamıştı.

Başkent Cezayir’in batısındaki Kongre Sarayı’nda düzenlenen merasime 14 Filistinli kümenin temsilcisi ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun katılmıştı.

Hamas önderi İsmail Heniyye başta olmak üzere 14 Filistinli kümenin temsilcileri teker teker sahneye çıkarak, üzerinde muahedeye varılan Cezayir Bildirisi’nin metnine imza atmıştı.

Cezayir’de bir ortaya gelen Filistinli kümeler gündüz saatlerinde üç gün süren toplantılar sonunda uzlaşı muahedesini imzalamıştı.

Filistin’deki siyasi bölünmenin sona erdirilmesi için imzalanan Cezayir Bildirisi’nde, işgale karşı direnişin temeli olarak ulusal birliğin değeri vurgulanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir