Ukrayna’da sanat etkinlikleri sığınaklarda sürüyor

Rusya’nın hava taarruzları düzenlemeye devam ettiği Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinde kültür sanat aktiflikleri sığınakta yapılıyor.

Ukrayna’nın Karadeniz’deki değerli liman kentlerinden Mıkolayiv’de sanatkarlar, savaş yüzünden gerilim altında yaşayan halka konser ve tiyatro şovlarını sığınakta sunmaya devam ediyor.

Kentte faaliyet gösteren Mıkolayov Akademik Sanat Dram Tiyatrosu’nun sanatkarları, savaşın neden olduğu zorlukları unutturmak için halka adeta “sanat terapisi” uyguluyor. Kentin merkezinde bulunan ve bir hava saldırısı sırasında hasar gören tiyatroda daha evvel sığınak olarak kullanılan alan, son devirlerde sanat merkezine dönüştürüldü.

Tiyatronun Genel Sanat Direktörü Artem Svystun, takımıyla Mıkolayiv’de yaşayanlara savaşın getirdiği zorlukları unutturmaya çalıştıklarını söyledi. Tiyatro binasının 1881’de inşa edildiği kaydeden Svystun, savaşın başladığı 24 Şubat’a kadar tiyatronun Rus Dram Tiyatrosu ismini taşıdığını fakat sonra isminin Mıkolayov Akademik Sanat Dram Tiyatrosu olarak değiştirildiğini belirtti.

Kente yönelik ağır hava taarruzları düzenlendiği için ağustos sonundan beri sanat etkinliklerini binadaki sığınakta sürdürdüklerini aktaran Svystun, “Kentte sanat hayatı devam ediyor” dedi. Sığınağa az sayıda kişinin yerleştiğini lisana getiren Svystun, “Konser ve tiyatro oyunu izlemeye gelen 30 ila 40 kişi, 1,5-2 saat de olsa taarruz dehşetinden kurtuluyor. Kimi ağlıyor kimi gülüyor, makul hisleri alıyorlar. Buna sanat terapisi de denilebilir” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir