Uzmanından migrende ‘atak’ uyarısı

Migrenin erkekleri de etkilediğini lakin bayanların etkilenme oranının erkeklere nazaran 3 kat daha fazla olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, ”Migren şiddetli ağrılarla kendisini gösteren bir hastalık ve birinci etapta migren denilince aklımıza baş ağrısı gelir. Lakin yalnızca bir baş ağrısı değildir. Tıpkı vakitte nörolojik bir hastalıktır. Şahısta bazen ağrıdan evvel gözlerde görme sorunları, ışık çakmaları, bazen baş dönmeleri ve ellerde, kollarda uyuşma üzere semptomlarda eşlik edebilir.

Migren bilhassa gençlerde görüldüğü için günlük hayatı önemli oranda bozan ve günlük hayat aktivitesini önemli etkileyen hastalıklardan bir adedidir. Ekseriyetle tek taraflı zonklayıcı baş ağrılarıyla kendisini gösteriyor. Bulantı, kusma, ışıktan ve sesten etkilenilebiliyor. 2 ana başlık altında toplayabiliriz. Egzotik migren ve kronik migren olarak, egzotik migrende orta ara arılar var. Bu usul hastaların tedavisinde biz çoklukla tesirli ağrı kesici tedavileri öneriyoruz” sözlerini kullandı.

AYDA 4’DEN FAZLA ATAK GEÇİRİYORSANIZ DİKKAT!

Kronik migrenin egzotik migrene nazaran biraz daha farklı olduğunu aktaran Hatice Köse Özlece, ayda 4’den fazla atak yaşayan hastalarda kronik migrenden kelam edilebileceğini söyleyerek, “Kronik migren dediğimiz durum ise biraz daha farklı. Ayda 4’den fazla atak yaşayan hastalarda kronik migrenden kelam edebiliriz. Bu hastalardan tedavi büsbütün değişiyor. Ağrının kronikleşmemesi içinde aktif tedaviler yapmak gerekiyor. Bu aktif tedavilerden bir tanesi, oral olarak verilen ilaç tedavileri. Genelde 4-6 ay tertipli kullandığımız tedaviler.

2’inci ve sık kullandığımız tedavilerden bir tanesi de botoks tedavisi. Tekrar migren hastalarında botoksu çok aktif bir halde kullanabiliyoruz. Nörolog tarafından hakikat bölgelere gerçek dozlarda yapılan botoks tedavisi çoklukla yüzde 90’ın üzerinde muvaffakiyet sağlıyor. Fakat aktif yerlere yapılmazsa, doz olarak düşük yapılırsa ve rastgele bir yerde rastgele bir uzman tarafından yapılırsa ağrının daha da kronikleşmesine sebep olabiliyor. Bu açıdan dikkatli olmak lazım” diye konuştu.

“ACİLEN DOKTORA BAŞVURUN”

Migren hastalarının, ayda 4’ün üzerinde atak yaşaması durumunda faal tedavi tekniklerinin uygulanması için doktora başvurmalarını öneren Özlece, kelamlarına şu halde devam etti:

“Yine son devirde migren aşısı olarak bilinen prosedürü de uygulayarak, migreni rahatlıkla denetim altına alabiliyoruz. Benim migren hastaları için en çok önereceğim ve söyleyeceğim şeylerden bir tanesi. Bilhassa teşhis net bir halde konulduktan sonra ayda 4’ün üzerinde atak yaşamaya başladıysanız, kesinlikle bu hami tedavilerden birini almak için nöroloji uzmanına ivedilikle başvurmanız gerekiyor. Öbür türlü ağrılar daima hale gelmeye başlıyor ve ağrı kesiciyi çok fazla kullandığınız sürece de önemli ezalar yaşamaya başlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir