‘Yaşadığım bina depreme dayanıklı mı?’ sorusunun yanıtı 100 bin lira…

Yaşadıkları binanın zelzeleye karşı güçlü olup olmadığını öğrenmek isteyen yurttaşlar, risk tahlili için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın belirlediği lisanslı mühendislik firmalarıyla irtibat kurmaya çalışıyor. Cumhuriyet’in haberine nazaran, Ankara’daki kimi firmalar, risk tahlili süreci için 20 bin ila 100 bin TL ortasında fiyatlar veriyor.

Firmalar, tahlil sonucunda riskli olduğu belirlenen ve güçlendirilmesine karar verilen binalarda bu süreç için “en düşük maliyetin 250 bin TL olduğunu” belirtiyor. Yıkılıp tekrar yapılması gereken binalarda ise her bir kat malikinin üstlenmesi gereken bedelin 1 milyon TL’nin üzerinde olduğu kaydediliyor.

TMMOB 2. Lideri Selçuk Uluata, tespit ve güçlendirme süreçlerinin ekonomik tahlilinin bağımsız bir kuruluş tarafından yapılması gerektiğini belirterek “Bu hesabı çıkarmadan evvel binayla ilgili çok sağlıklı bir çalışma yapılması gerekir. Çalışma yapılmadan bu sayıların söylem edilmesi hakikat değil. Aşikâr güçlendirme metodları vardır. Bu metodlarda ehil beşerler çalışmalı. Buna nazaran de bedeller farklı olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir